Almanya İslamcı terörü(!) yine en başa koydu

Neonazi terör örgütü NSU ile ilgili olarak onlarca ihmal ve hata yapan Alman Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı, son raporunda yine İslamcı terörü en tehlikeli olarak gösterdi

Almanya İslamcı terörü(!) yine en başa koydu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ve iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın mustafi Başkanı Heinz Fromm tarafından dün Berlin'de basına tanıtılan 2011 çalışma raporunda, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en büyük tehlike olarak İslamcı terör listenin başında yeraldı.

Geçen sene sunulan 2010 raporunda Federal İçişleri Bakanı Friedrich aşırı solcuların şiddet eylemlerine dikkat çekiyordu. Bu sene ise basın toplantısının giriş konuşmasına Friedrich, önce 2001'den bu yana 9 aşırı sağ derneğin kapatılmasını zikrederek başladı ve şiddet yanlısı aşırı sağ minik grupların doğuda ortaya çıkarılan neonazi terör örgütü NSU'yu taklit edebileceklerini vurguladı.

Bir yıl önceki açıklama sırasında henüz NSU ortaya çıkarılmamıştı ve 9'u yabancı asıllı işletmeci ve biri polis memuru 10 kişiyi katleden Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt henüz yaşıyorlardı. Alman güvenlik kurumlarının bu teröristlerden ya haberi yoktu, ya da bazılarının tabiri ile 'sağ gözleri kapalı'ydı. 2010 raporunda Friedrich, politik motifli şiddet uygulanan suçların sadece aşırı solcular tarafından işlendiğini belirtiyordu ve özellikle selefilik ile polisle çatışmaya giren aşırı sola karşı uyarıda bulunuyordu.

Her iki yılın çalışma raporlarında da aşırı sağ hakkında yaklaşık 70 sayfayı bulan ifadeler, İslamcı terör ve aşırı sol grupların şiddetlerinden önce yeralmakla birlikte gerçekten ciddiye alınması gereken bir tehlike olarak görülmedi. Aşırı sağla ilgili bölüm 'Kasım 2011'de sağcı terör grubu NSU'nun varlığı bilindi.' cümlesiyle başlıyor. Güvenlik yetkililerinin, üç teröristin kaldıkları yeri veya yabancılara karşı işlenen cinayetlerin onlar tarafından yapıldığını tesbit edemedikleri belirtildi. Ve neonazi grupların şiddet eylemlerini genel olarak reddettikleri ifade edildi. Ancak bazı ferdi eylemcilerin ya da çok küçük grupların interneti kullanarak kendi kendilerini radikalleştirebileceklerine dikkat çekildi.

Federal İçişleri Bakanı Friedrich, geçen yıl neonazilerle ilgili bu uyarının 2010 raporunda yeralmamasını itiraf etti, ancak hemen peşinden bir sefer yapılmış hatanın Anayasayı Koruma Teşkilatının erken uyarı sisteminin çalışmadığını göstermeye yöneltemeyeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 15:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
malcolm
malcolm - 9 yıl Önce

Yaradanın bu tip işlerde dahi elbet bir muradullahı var.sen İslamafobi üzerinde stratejik düşünürsün ama insanları İslamı araştırmaya sevkedersin ve o insanların İslamla şereflenmesine nasip olmaktır aslında o işi yapma sebebin.aynen taaa okyanus ötesinden gelirsin Afganistanı işgal için ama oraya talibanla savaşmaya getirdiğin askerin o insanlar vesileysiyle İslamla şereflenir.Muradullah budur...

banner39