banner39

Almanya Kaddafi'nin hesabını dondurdu

Almanya Kaddafi’nin 6 Milyar Dolarlık banka hesabını dondurdu, AB ile birlikte bu paradan kullanarak Libya halkına insani yardım göndermeyi planlıyor

Avrupa 18.04.2011, 13:32 18.04.2011, 13:32
Almanya Kaddafi'nin hesabını dondurdu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman hükümeti, Libya diktatörü Kaddafi’nin 6 Milyar Dolarlık banka hesabını dondurdu. Almanya diğer AB ülkeleriyle birlikte Kaddafi’nin Avrupa’daki tüm servetine el koyarak, bir yed-i emin hesabına yatırılmasını ve bu paralarla Libya halkına insani yardım gönderilmesini planlıyor. Alman Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle’nin sözcüsü, ‘Spiegel’ dergisi tarafından verilen haberi doğrulayarak, BM’nin bu paralarla insani yardımları karşılayabileceğini ve Libya halkının acılarını biraz olsun dindirebileceğini söyledi.

‘Spiegel’in verdiği haberde Alman Bakan Brüderle’nin AB’ye böyle bir çalışma için teklif verdiği bildirildi. Hukuki nedenlerden dolayı bir ülkenin tek başına böyle bir faaliyet yapaması mümkün olmadığından yardımların AB ülkelerinin ortaklığıyla gerçekleşmesi gerekiyor. Kaddafi’nin Almanya’daki hesaplarında bulunan paralar da yine AB’nin talimatıyla donduruldu. Brüderle, insan hakları bakımından da Kaddafi’nin paralarına el koyulmasında bir sakınca görmediğini, AB talimatnamesinde ‘Dondurulan servet mümkün olduğunca kısa bir süre içinde Libya halkının menfaatleri doğrultusunda kullanılmalıdır.’ ifadesinin yeraldığını belirtti.

Almanya Libya’daki askeri operasyonlara katılmayacağını açıklamıştı. Ancak insani yardımların yapılabilmesi için gerekirse AB ile Alman Ordusu’nun da birlikte hareket edebileceği bildirilmişti. Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise Pazar günü Almanya Radyosu’na verdiği demeçte Libya’da çatışmaların devam etmesinden dolayı Alman askerlerinin bölgeye gönderilmesinin şu an için ihtimal dışı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler de Libya’da öncelikle ateşkes ile barışın sağlanması gerektiğini, ya da insani yardımlar için iki tarafın da razı olması gerektiğini düşünüyor.

Alman Haber Alma Servisi BND’nin şefi Ernst Uhrlau, Kaddafi rejiminin kısa zamanda yıkılmasının mümkün olmadığını söyledi. ‘Hamburger Abendblatt’a konuşan Uhrlau, ‘Şu anda Kaddafi’nin daha ne kadar iktidarda kalacağını önceden söylemek mümkün değil.’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?