banner39

Almanya kara para aklama cenneti!

Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, Almanya'dan kara para aklamaya karşı daha sert tedbirler almasını taleb etti.

Avrupa 28.04.2014, 10:49 28.04.2014, 10:49
Almanya kara para aklama cenneti!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

OECD raporuna göre Almanya kara para aklamayla mücadelede yeterince kararlı davranmıyor. Raporda bundan dolayı Almanya'nın terörle mücadele konusunda da yeterli mücadele göstermediği belirtildi. OECD Kara Para Aklamaya Karşı Mücadele çalışma grubu, Federal Alman hükümetinden konuyla ilgili ceza hukukunda bazı düzeltmelere gitmesini taleb etti.

Alman basınında yeralan haberlerde Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin bu konuda Federal Adalet Bakanı Heiko Maas'a bir mektub yazarak, kara para ile mücadeledeki noksanların acil giderilmesini ve bunun için gerekli kanuni tedbirlerin açıklanmasını istedi. Federal Maliye Bakanı mektubunda Almanya'ya, düzeltmeleri gerçekleştirmesi için 2014 Haziran ayına kadar süre verildiğini, aksi takdirde kontrollerin sertleştirileceği ya da yüksek riskli ülkeler listesine konulacağını belirterek, bunun da ülkenin itibarına büyük zarar vereceğini kaydetti.

Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD tarafından hazırlanan raporda Alman kanunlarında şahsa özel kara paranın aklanmasına karşı bir cezanın bulunmadığı ve bunun da öncelikle İtalyan mafyası tarafından suistimal edildiği bildirildi. Ayrıca raporda kara para aklama suçuna Almanya'da çok az ceza verildiği, yakalananların en fazla 1 yıl hapis cezasıyla kurtulduğu kaydedildi.

Almanya'da kara para aklamayla mücadelenin yetersizliği tartışması uzun bir süreden beri yapılıyor. Uzmanların tahminine göre her yıl bu ülkede yaklaşık 50 milyar Avro kara para aklanıyor. Bu miktarın yalnızca yüzde 0,5'i güvenlik yetkilileri tarafından ele geçirilebiliyor. Kilise'ye bağlı kurumlar ve sivil toplum kuruluşları Almanya'yı 'Kara para aklama cenneti' olarak isimlendiriyor.

Kara para aklama ile mücadeleden eyalet yönetimleri sorumlu ve eyalet kriminel dairelerinde çalışan ekipler geçmişte etkili bir strateji belirleyemediler. OECD ve AB Komisyonunun eleştirisinden sonra Federal hükümet, Uluslar arası standartlara uygun yeni daha sert kurallar kararlaştırdı. Bu yeni düzenlemeyle örneğin internet üzerinden çalıştırılan kumar oyunu siteleri de kara para ile mücadele kurallarına uygun hareket etmek zorunda bırakıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?