banner39

Almanya karış karış hammadde arıyor

Almanya, petrol, gaz ve çeşitli metaller gibi hammadde ihtiyaçlarını yerli imkanlardan gidermek için ülke çapında yoğun bir çalışma başlattı.

Avrupa 30.07.2012, 13:51 30.07.2012, 13:51
Almanya karış karış hammadde arıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Dünyada hammadde fiyatlarının giderek artması üzerine Almanya'da mühendisler ve madenciler ülke çapında yeraltı kaynaklarını araştırmak için yoğun bir çalışma başlattılar. Ülkenin her yerinde hummalı bir şekilde petrol, gaz ve nadir metal kaynakları araştırılıyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar Almanya'nın kendi madenlerinden elde edilen hammadde, dışardan ithal edilenden daha pahalıya malolduğu için bu yönde bir girişim kimsenin aklına gelmiyordu.

Ancak gerek petrol ve gaz fiyatlarının, gerekse nadir metallerin fiyatlarının artması Almanları yeniden ülke kaynaklarını değerlendirmeye yöneltti. Haftalık 'Focus' dergisinin verdiği rakamlara göre Almanya'nın petrol yataklarının yüzde 42'si Schleswig-Holstein Eyaletinde bulunuyor. Yüzde 32 ile ikinci sırada Aşağı Saksonya Eyaleti yeralıyor. Almanya'nın petrol üretimi 2011'de yüzde 6,6 artarak 2,7 milyon tona yükseldi. Almanya'nın en büyük petrol ve gaz üreticisi 'Wintershall', en modern teknikler kullanarak ülkenin başka yerlerindeki kaynakları da araştırıyor.

Almanya gaz ihtiyacını giderme konusunda daha da ileri bir seviyede bulunuyor. Ülkenin genel giderinin yüzde 16'sı, yani 15 milyar metreküp, yerli kaynaklardan karşılanıyor. Gaz üreticileri, mevcut kaynaklarda görülen azalma nedeniyle de yeni kaynaklar bulabilmek için yoğun arama çalışmaları yapıyorlar.

Geleceğin petrolü olarak tarif edilen nadir metaller konusunda da Almanya'da geniş çaplı aramalar yapılıyor. Almanya'nın Saksonya Eyaletinin kuzeyindeki Storkwitz bölgesinde en çok bulunan nadir metaller, Doğu Almanya Cumhuriyeti zamanında yapılan uranyum aramalarında bir rastlantı sonucu keşfedilmişti. O zamanlar bu metallere fazla ihtiyaç duyulmadığından buradaki maden yatakları işletilmemiş. Alman Hammadde Anonim Şirketi buralardaki nadir metal potansiyelinin 38 bin ton civarında olduğunu bildirdi.

Almanya'nın 'Erzgebirge' adı verilen bölgesinde de solar sanayii tarafından kullanılan lityum madenleri bulunuyor. Freiberg Teknik Üniversitesi uzmanları bu bölgedeki lityum yataklarının, yaklaşık değeri 3-4 milyar Avroyu bulan 80 bin tondan daha fazla bir kapasiteye sahip olduğunu tahmin ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü