banner15

Almanya karşı terör kanunlarını uzattı

Alman hükümeti karşı terör kanunlarının dört yıl daha uzatılmasına karar verdi, koalisyon ortağı FDP’den Adalet bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger karşı çıkıyordu

Almanya karşı terör kanunlarını uzattı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya, 11 Eylül 2001’de New York’taki saldırıların yapılmasından hemen sonra karşı terör kanunları çıkarmıştı. Koalisyon hükümeti yürürlülük süresi dolan karşı terör kanunlarının dört yıl daha uzatılmasına karar verdi. Karşı terör kanunlarına göre güvenlik ve istihbarat kurumları şahısların banka ve uçuşları hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi edinme yetkisine sahip. Yeni kararda kişilerin posta faaliyetlerini takip, posta kutularını kontrol ve dinleyici aygıtlarla ajanların insanları dinlemesi yetkileri ise uzatılmadı. Ayrıca edinilen bilgilerin 15 yıl süreyle kayıt altına alınmasının ve kişilerin bankalardaki özel kilitli kutularının kontrolüne de artık gerekli olmadığı görüşüne varıldı. Koalisyon ortakları telekom şirketlerine öngörülen bilgilerin uzun süreli olarak saklanması konusunda daha önce de olduğu gibi bir uzlaşma sağlayamadı.

Hür Demokrat Parti FDP’den Federal Adalet bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, 11 Eylül’den sonra alınan güvenlik kanunlarının tamamının bir komisyon tarafından incelenerek gerekliliğinin yeniden kontrol edileceğini bildirdi. Schnarrenberger, ayrıca bazı çift yapılanmaların da tekrar gözden geçireleceğini belirtmişti. Örneğin bakanın karşı çıktığı askeri istihbarat teşkilatı MAD bunlardan biri ve Adalet bakanı bu teşkilatın kaldırılmasını talep etmişti.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, kabinenin aldığı karardan memnun olduğunu ifade etti. Friedrich, 11 Eylül 2001’de alınan kararların terör saldırısına karşı verilmiş önemli bir cevap olduğunu ve terörle mücadelede güvenlik kurumlarına daha çok yetkiler verdiğini savundu.

Karşı terör kanunlarının uzatılması Alman koalisyon hükümetinin uzun süreden beri tartışmalara neden olan bir ihtilaf konusunu oluşturuyordu. Haziran sonlarına doğru Federal İçişleri bakanı Friedrich ile Federal Adalet bakanı Schnarrenberger arasında bir uzlaşma sağlanabildi. İçişleri bakanı karşı terör kanunlarının süresinin uzatılmasını talep ederken, Adalet bakanı da bu kanunların tek tek yeniden incelenmesi gerektiğini söylüyordu.

Yeni uzatma kararıyla istihbarat kurumlarına, kişiler hakkındaki uçuş bilgilerini merkezi sistemden sorarak bilgi edinebilmesi için daha çok yetki verildi. Ayrıca banka hesabı bilgileri de edinebilecekler. Şüpheli gördükleri kişilern hangi bankada ne kadar parası olduğunu ve para trafiğinin tüm ayrıntılarını bankaların merkezi kayıt sisteminden özel izin gerekmeden alabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35