banner39

Almanya katliamcı albayı general yaptı

2009 yılında Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz Eyaletinde hava bombardımanı ile 150'den fazla sivili katlettiren Alman albay Klein, generalliğe terfi ettirildi

Avrupa 04.04.2013, 11:03 20.06.2015, 14:31
Almanya katliamcı albayı general yaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz Eyaletinde, 2009 yılında iki benzin tankerinin sabotaj amacıyla kullanılacağı zannına kapılan Alman Albay Georg Klein, Amerikalılardan yardım isteyerek tankerleri havadan bombalattırmıştı. Saldırı sonrası, tankerlerden benzin alan ve aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu 150 sivil hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. Bombardıman emrini veren Alman Albay Klein, katliamın birinci dereceden sorumlusu olarak görülüyordu. Ancak olaydan sonra ülkesine geri çağrılan Alman Albay hakkında açılan disiplin soruşturmasından ve Alman Başsavcılığı tarafından başlatılan incelemeden bir sonuç çıkmadı ve ikisinde de takipsizlik kararı alındı.

Federal Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 'Bundeswehr aktuell' isimli resmi haftalık dergide yeralan bir habere göre, Albay Klein, Bonn'da kurulan yeni Federal Savunma Personel Yönetim Dairesinde görev yapmak üzere tuğgeneralliğe terfi edildi. Klein'ın geçen yıl Kasım ayında burada görev yapacağı bildirilmiş ve birçokları tarafından Kunduz katliamı sorumlusu olduğu halde terfi edilmesinden dolayı eleştirilmişti. Bu terfi ile Albay Klein, Federal Ordu'daki yaklaşık 200 generalden biri oldu.

Kunduz hava saldırısı sonucu hayatını kaybden Afganların yakınları Almanya'dan tazminat alabilmek için hukuki mücadelelerine devam ediyorlar. Son olarak Bonn Eyalet Mahkemesinde Alman federal hükümetine karşı bir dava açıldı. Federal Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, Alman devleti, mağdurlara şimdiye kadar toplam 350 bin Avro yardım ödedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?