banner39

Almanya korsanlıktan yargıladığı Somalileri yurtdışı ediyor

Hamburg'ta korsan suçlamasıyla yargılanan Somalililer, Eyalet tarafından yurtdışı edilmek isteniyor.

Avrupa 21.02.2014, 17:10 21.02.2014, 17:12
Almanya korsanlıktan yargıladığı Somalileri yurtdışı ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Hamburg şehrinde Eyalet Mahkemesi tarafından yargılanarak hapis cezasına çarptırılan 10 Somalili, Eyalet yönetimi tarafından ülkelerine geri gönderilmek isteniyor. Ancak bu kişilerin Somali'ye geri gönderilmeleri halinde hayatlarının tehlikeye gireceği bildirildi.

Alman kanunlarına göre 3 yıl ve daha fazla hapis cezası alan yabancıların yurtdışı edilmeleri gerekiyor. 2010 yılında Hint Okyanusunda Alman yük gemisi 'Taipan'a saldırdıkları gerekçesiyle yargılanan 10 Somaliliden 7'si 3 yıldan fazla hapis cezası aldıkları için geri gönderilecek. Diğer üç genç Somalili ise ikişer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Hamburg Yabancılar Dairesi bunların da geri gönderilmelerine karar verdi. Somalililerden 8'ini temsil eden avukat Björn Stehn, bu kişileri geri göndermenin suçu engellemek yerine teşvik anlamına geldiğini söyledi.

Bir diğer Somaliliyi temsil eden avukat Gabriele Heinecke yabancıların işlemesi muhtemel daha fazla suçlardan korunma amacıyla yurtdışı edildiklerini, ancak Somalililerin ülkelerindeki iç savaş nedeniyle suç işlediklerini belirtti. Bu yüzden korsanların geri gönderilmesinin çok saçma olduğunu öne sürdü.

Heinecke bu kişilerin burada topluma uyum sağlamak istediklerini, Hamburg limanında gemilere soygun düzenlemeyi düşünmediklerini söyledi. Bu kişileri geri göndermenin insan haklarını da ihlal sayıldığını kaydetti. Somalili mahkumlar, ülkelerine döndüklerinde hayati tehlike içinde olacaklarını bildirdiler.

Önümüzdeki hafta Somalililerden birisinin yurt dışı edilme kararı Hamburg İdare Mahkemesinde görüşülecek. Geri gönderilmesi kararı verilirse, avukatlar Avrupa Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesine başvurmayı düşünüyorlar.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?