Almanya lazer silahına milyonları harcadı

Almanya'nın lazer silahı geliştirmek için 80 milyon Avro para harcadığı bildirildi.

Avrupa 10.07.2015, 11:20 10.07.2015, 11:20
Almanya lazer silahına milyonları harcadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Ordusunun geçen on yıl içinde, 80 milyon Avro harcayarak lazer teknolojisiyle lazer silahı geliştirdiği bildirildi. Birinci televizyon kanalı ARD'nin konuyla ilgili haberi Federal Savunma Bakanlığı sözcüsü tarafından onaylandı. Harcanan paralar araştırma kurumlarına ve silah üreticisi şirketlere ödendi.

Bakanlık sözcüsü, güçlü lazer kaynaklarının artık bilim-kurgu olmaktan çıktığını, bu yüzden kendilerinin de bu konuda çalışmalar yapmak zorunda olduklarını söyledi. Sözcü öncelikle hava saldırılarına ve füze saldırılarına savunma amaçlı araştırma yapıldığını bildirdi.

Federal Ordu raporlarına göre lazer silahı çalışmaları daha çok kara üslerine ve deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemilerine yerleştirmek amacıyla yapıldı. Raporda lazer silahlarının askeri araçlara yerleştirilmelerinin, çok fazla enerji ihtiyacı bulunduğundan henüz mümkün olmadığı belirtildi.

ARD haberinde Rheinmetall Defence ve MBDA isimli silah ürtecisi şirketlerin lazer teknolojisine sahip oldukları ve 2-3 yıl içinde ürettikleri silahları Federal Orduya teslim edebilecekleri kaydedildi. Örneğin Rheinmetall'in deneme amaçlı, lastik tekerlekli 'boxer' model bir zırhlı araç ile konteyner taşıyan bir tıra lazer topu monte ettiği bildirildi.

MBDA ise, küçük savaş jetlerini ve droneleri uçuşları sırasında vurabilecek lazer efektörler geliştirdi. Askeri bir üsse havadan gelecek savaş jeti ya da drone saldırısına karşı, 3 km'lik bir mesafeden lazer efektörlerle savunmanın mümkün olduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?