Almanya, Libya'ya asker gönderebilir

Alman Savunma Bakanı De Maiziere, Kaddafi’nin düşürülmesinden sonra Libya’ya asker gönderebileceklerini, BM’nin kendilerinden talep etmesi halinde konuyu ‘yapıcı bir değerlendirme’den geçireceklerini söyledi

Avrupa 10.06.2011, 13:21 10.06.2011, 13:21
Almanya, Libya'ya asker gönderebilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Libya’da Kaddafi’nin düşmesinden sonra bu bölgeye asker göndermelerinin mümkün olduğunu ve BM’nin talep etmesi halinde Libya görevini ‘yapıcı olarak’ yeniden değerlendireceklerini söyledi.

NATO Savunma Bakanlarının dün Brüksel’de yaptıkları toplantıya katılan De Maiziere burada yaptığı açıklamada gazetecilerin sorularını cevapladı. Libya’da Kaddafi’den sonra Almanya’nın askeri yardım yapabilir mi sorusuna De Maiziere, ‘Henüz o kadarını düşünmedik, bunun için BM’den talep gerekir.’ cevabını verdi. Alman Bakan, Libya’da problemin askeri varlık gösterilmeden çözülmesini umduğunu, askeri yardım yerine altyapı ve ekonomik yardımlarla güvenlik güçlerinin oluşturulmasına yardım edilebileceğini belirtti. De Maiziere, Almanya’nın NATO harekatına katılmama kararının halen geçerli olduğunu da ekledi.

NATO BOMBARDIMANA DEVAM EDİYOR

Libya’nın başkenti Trablus’a NATO hava saldırıları devam ediyor. Perşembe gecesi yapılan bombardımanda büyük bir patlama duyuldu. El-Cezire’nin haberine göre bir savaş uçağının motor sesi de duyuldu. Çarşamba günü NATO tarafından yapılan açıklamada, Kaddafi düşürülene kadar bombardımanın devam edeceği bildirilmişti.

Üye ülkeler ise NATO’nun şimdiye kadar yaptığı harekatın daha fazla arttırılmasına sıcak bakmıyor. Genel Sekreter Anders Fogh’un, 28 üye ülkeye yaptığı daha fazla askeri güç çağrısına, Brüksel’de toplanan Savunma Bakanlarından farkedilir bir tepki gelmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?