banner15

Almanya, Libya'ya yardıma hazır

Almanya Kaddafi sonrası Libya’nın yeniden yapılanması için yardıma hazır olduğunu açıkladı, Kaddafi’nin Alman bankalarında sakladığı dondurulan paralar tekrar Libya için serbest bırakılacak

Almanya, Libya'ya yardıma hazır

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Angela Merkel, Hırvatistan’a gitmeden önce yaptığı basın toplantısında Almanya’nın Libya’daki rejim değişikliğinden büyük bir memnunluk duyduğunu belirterek, şimdi bu ülkenin yeniden yapılanması döneminin başladığını ve demokratik düzenin kurulması gerektiğini söyledi.

Dışişleri bakanı Guido Westerwelle de Libya’da tarihi anlar yaşandığını ve özgürlüğün zafer kazandığını bildirdi. Westerwelle, diktatörün daha fazla kan dökülmemesi için gitme zamanının geldiğini söyledi.

Alman Dışişleri bakanı, Libya ulusal geçiş konseyinin, intikam eylemleri yapılmaması yönündeki çağrısından dolayı memnunluk duyduğunu, Almanya’nın da Kaddafi’nin vahşi yönetiminden dolayı Lahey’de mahkeme edilmesinden yana olduğunu kaydetti.

Alman Dışişleri bakanı Westerwelle ve Savunma bakanı Thomas de Maiziere, Alman askerlerinin Libya’da görev yapmaya hazır olduklarını daha önce açıklamışlardı.

Alman muhalefet partisi SPD’nin Fraksiyon başkanı ve eski dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier, şimdi Libya’ya asker göndermenin zamanı olmadığını, Kaddafi rejimini yıkan direnişçilerin yeni bir düzen kurmalarına yardım etmek gerektiğini söyledi.

Yeşiller eş başkanı Cem Özdemir de, Alman hükümetinin, kendini utandıracak açıklamalar yapmak yerine, Libya’da istikrarlı bir demokrasinin kurulması için gereken her türlü yardımı yapması gerektiğini söyledi.

Alman hükümeti, Libya’da serbest seçimlerin yapılması, bağımsız bir adli sistemin kurulması ve ekonominin yeniden yapılanması için yardım etmek istediğini bildirdi. Kaddafi’nin Alman bankalarında dondurulmuş 7,3 milyar Avro’su, Kaddafi rejiminin tamamen yıkılmasından sonra, en hızlı bir şekilde yeniden serbest bırakılacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35