Almanya, Mağrib ülkeleriyle mülteci krizini görüşüyor

Almanya'nın mülteci akınını engellemek için, mali yardım yapmak üzere Fas, Cezayir ve Tunus'la görüşmeler yaptığı bildirildi.

Almanya, Mağrib ülkeleriyle mülteci krizini görüşüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya, mültecilerin geri iade edilebilmesi için Cezayir, Fas ve Tunus'la ek birer anlaşma yapmak için görüşmelere devam ediyor. Alman basınında çıkan haberlere göre, geri gönderilen mülteciler için bu ülkelerde uygulanacak programların maliyeti görüşmelerde yeralıyor.

Alman federal hükümetinin dün kararlaştırdığı 'İltica Paketi II' ile Cezayir, Fas ve Tunus güvenli ülkeler arasına katıldı. Böylece bu ülkelerden Almanya'ya gelen mülteciler daha kolay bir şekilde ülkelerine geri gönderilebilecek.

Son aylarda Cezayir ve Fas'tan gelen mülteci sayısında büyük bir artış görüldü. Almanya bu ülkelerle geri gönderme anlaşması yapmış olmasına rağmen, gönderilen mülteciler kabul edilmiyor, ya da yeni kimlik verilmiyor.

'Bild' gazetesinin haberinde Alman Federal Kalkındırma Bakanı Gerd Müller'in, bu ülkelerde iş piyasası ve eğitim projelerinin gerçekleştirilmesi için milyonlarca Avroluk yardım içeren anlaşma görüşmeleri yaptığı bildirildi.

Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun Federal Parlamento Fraksiyonu iç politika sözcüsü Stephan Mayer, bu ülkelere yerinde mali destek vermenin, Almanya'da ilticası kabul edilmeyen mültecileri barındırmaktan daha az para gerektirdiğini söyledi.

Şu sıralarda üç Kuzey Afrika ülkesinde Federal İçişleri Bakanlığı ve Kalkındırma Bakanlığı yetkililerinin görüşmelere devam ettiği bildirildi. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bu ayın sonunda Tunus, Cezayir ve Fas'a giderek hazırlanan anlaşmaları imzalayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39