banner39

Almanya, Mali ve Irak'taki asker sayısını artırıyor

Alman Federal hükümeti, Irak ve Mali'ye toplam 550 asker daha göndermek istiyor. İlk defa Mali'nin kuzeyindeki tehlikeli bölgede de Alman askerleri görev yapacak.

Avrupa 07.01.2016, 11:32 07.01.2016, 12:11
Almanya, Mali ve Irak'taki asker sayısını artırıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümeti, Mali ve Irak'taki asker sayısının artırılarak, toplam 550 asker daha gönderilmesini kararlaştırdı. İlk defa Mali'nin kuzeyine de asker gönderme kararı alan Federal hükümet, buradaki 'Minusma' adı verilen BM birliklerine katılan Alman asker sayısını 650'ye yükseltti.

Mali'de Alman birliklerinin keşif operasyonlarıyla 'Barış Anlaşması'nın yapılmasını destekleyeceği bildirildi. Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, şimdiye kadar barış anlaşması sürecinin çok yavaş işlediğini, bu yüzden Minusma görevinin daha da önemli olduğunu söyledi.

Batı Afrika ülkesi Mali'de BM görevinin başladığı 2013'ten bu yana 72 BM askeri öldürüldü. Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Mali'de terör gruplarının, insan kaçakçılarının ve organize suç çetelerinin, barışı engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını, askerlerin de bu tehlikenin içinde görev yaptıklarını belirtti. Von der Leyen, bu tehlikeli durumdan dolayı askerlerin çok güvenli ve iyi korumalı bir şekilde donatıldıklarını kaydetti.

Minusma görevi kapsamında Mali'nin başkenti Bamako'da konuşlandırılan Alman asker sayısı çok fazla değil. Ülkenin güneyindeki bölgelerde görev yapan Alman askerleri ise, nisbeten güvenli sayılan üslerde, AB görevi kapsamında Malili askerleri eğitiyorlar. Kuzeye gönderilecek Alman askerleri 'Fuchs' adı verilen zırhlı araçlarla donatılacak ve 'Luna' model keşif droneleri de bölgede görev yapacak.

IRAK'A EN FAZLA 150 ALMAN ASKERİ DAHA

Alman Federal hükümetin aldığı karara göre, Irak'a ilaveten gönderilecek asker sayısı en fazla 150 olacak. Federal Ordu askeri uzmanları Irak'ın kuzeyindeki Erbil'de, geçen yılın sonundan bu yana peşmergeleri eğitiyorlar.

IŞİD'e karşı savaşan peşmergelere Almanya'dan silah ve mühimmat sevkiyatının da devam edeceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?