Almanya, Mali'ye iki uçak gönderiyor

Almanya'da yapılan son açıklamaya göre Mali'ye iki adet Transall askeri nakliye uçağı gönderilecek. Daha önceki haberlerde 4 Transall, bir de yolcu uçağı gönderilmesinin beklendiği bildirilmişti.

Avrupa 17.01.2013, 11:30 17.01.2013, 11:31
Almanya, Mali'ye iki uçak gönderiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin'de Fildişi Devlet Başkanı ve aynı zamanda Batı Afrika Ekonomik Birliği Ecowas'ın Başkanı Alassane Ouattara ile görüşen Alman Başbakan Angela Merkel, Fransa'nın kendilerinden geniş çaplı yardım talebleri bulunduğunu, bunlar arasında Ecowas askerlerinin kuzeye naklinin de yeraldığını bildirdi.

Görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında Merkel, Afganistan'ı kastederek her ülkenin diğer bölgelerdeki askerlerini tehlikeye sokmayacak şekilde imkanlarını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı ve İngiltere ile Danimarka'dan da aynı tavsiyelerin geldiğini söyledi. Alman Başbakan, AB tarafından planlanan Mali'deki askeri eğitim çalışmasına Almanya'nın da katılacağını belirtti.

Merkel, haftaya Pazartesi günü Almanya ile Fransa arasındaki 'Elysee Antlaşması'nın 50. yıldönümü kutlamalarında Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile biraraya geldiğinde, Mali için daha fazla yardım beklentisinin olup olmadığını soracağını kaydetti.

Ecowas Başkanı Ouattara, Avrupa'dan daha çok destek istediklerini belirterek, Haziran ya da Temmuz ayında Mali'de seçimlerin yapılarak demokratik bir hükümetin kurulmasını umduklarını söyledi.

ALMANYA 2 UÇAK GÖNDERİYOR

Alman medyasının dünkü haberlerinde Alman Ordusundan 4 Transall savaş nakliye uçağı ile bir adet A310 Airbus yolcu uçağı göndermesi bekleniyordu. Ancak daha sonra Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin ortak olarak yaptıkları basın açıklamasında Almanya'nın Mali'ye sadece 2 Transall nakliye uçağı göndereceği bildirildi.

De Maiziere, nakliye uçaklarının Ecowas askerlerini Mali'nin başkenti Bamako'ya götüreceğini, bazı teknik soruların açıklığa kavuşmasından sonra hemen harekete geçileceğini söyledi. Savaş nakliye uçaklarının gönderilmesi için Federal Parlamentonun onayı gerekmiyor. Başbakan Merkel, Berlin'deki açıklamasında Mali'de durumun değişmesi halinde Fransa'ya daha fazla yardım yapabilmek için Federal Parlamentonun onayını almaktan da geri kalmayacağını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?