banner39

Almanya, Meksika'da öldürülen öğrenciler için özür diledi

Alman Federal hükümeti insan hakları sorumlusu, Meksika'ya yaptığı ziyarette, 43 öğrencinin öldürülmesinde Alman silahları kullanıldığı için özür diledi.

Avrupa 27.02.2015, 17:30 27.02.2015, 17:30
Almanya, Meksika'da öldürülen öğrenciler için özür diledi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Meksika'nın Guerrero şehrinde 43 üniversite öğrencisinin öldürülmesinde Alman silahları da kullanıldığından Federal hükümet yetkilisi, öğrencilerin yakınlarından özür diledi. Alman Federal Parlamento insan hakları sorumlusu Christoph Straesser, Meksika'ya yaptığı ziyarette, öğrenci aileleriyle yaklaşık 2 saat görüştü. Meksikalı üniversite öğrencilerinin polis ve mafya tarafından ortaklaşa katledildikleri tahmin ediliyor.

Alman Federal Parlamento görevlisi Straesser, basına yaptığı açıklamada Alman silahlarının Meksika'ya yasal ya da yasal olmayan yollardan satılmış olmasının önemli olmadığını, Almanya'dan giden silahlarla suç işlenmişse, bunun kendisi için bir özür dileme nedeni olduğunu söyledi.

Almanya'dan Meksika'ya silah ihracatı uzun süreden beri tartışılıyor. Zira ülkenin birçok bölgesinde polis teşkilatına organize suç işleyen çeteler sızmış durumda. Böyle olduğu halde Alman Federal Ekonomi Bakanlığı 2006'da 'Heckler' ve 'Koch' tarafından üretilen binlerce G36 model makinalı tüfeğin Meksika'ya ihracatına izin verdi.

Bu izinler verilirken Meksika'nın aralarında Guerrero'nun da içinde bulunduğu 4 eyaletine silahların gönderilmemesi şartı konmuş. Ancak yaklaşık 2 bin makinalı tüfeğin Guerrero'ya gittiği biliniyordu. Aynı şekilde üniversite öğrencilerinin katliamına katılan Iguala'daki mahalli polis teşkilatının da bu silahlardan deposunda bulunduğu Almanlar tarafından da biliniyordu.

Alman Federal Parlamentosu insan hakları sorumlusu Straesser, Meksika'da yaptığı açıklamada uzun bir süreden bu yana artık Meksika'ya silah ihrac edilmediğini belirtti. Meksikalı insan hakları savunucuları ise Almanya'nın silah ihracatında 4 eyaleti istisna olarak göstermesini, kontrolü mümkün olmadığı için eleştiriyorlar.

Meksikalı öğrencilerin ailelerini temsil eden insan hakları savunucusu Abel Barrera, Almanya tarafından Meksika'nın silahları nerede ve nasıl kullandığına dair yeterince kontrol yapmadığını ifade etti. Barrera sorumluluğun hem Meksika hem de Alman hükümetine ait olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?