banner15

Almanya Milli Görüş: Ramazan hilalini gördük

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG, internet sitesinde dün akşam hilalin görüldüğünü bildirerek bugün Ramazan ayının başladığını ilan etti.

Almanya Milli Görüş: Ramazan hilalini gördük

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada 1435 hicri, 2014 miladi Ramazan ayı hilalinin tesbiti ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucu hilalin 27 Haziran 2014 Cuma akşamı saat 21.45'te görüldüğü, bu akşam Teravih namazı kılınmasına ve ertesi gün de oruç tutulmasına karar verildiği bildirildi.

Kararla ilgili yapılan açıklamada ek olarak verilen raporda, hilalin tesbiti için aslolan prensipler, teknik açıklamalar ve bu yılın hilal tesbiti için yapılan çalışmalar ayrıntılı olarak aktarıldı.

ALMAN MÜSLÜMANLAR KOMİSYONU ZMD DE İLAN ETTİ

Diğer taraftan Alman Müslümanlar Komisyonu ZMD'nin internet sitesinde Ramazan'la ilgili yapılan açıklamada, 28 Haziran 2014 tarihi itibariyle Ramazan ayının başladığı ve 27 Temmuz'da sona ereceği belirtildi.

Aynı ifadelerin yeraldığı Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM'nin açıklamasında da bu tarihler verilerek Ramazan ayı başlangıcı ilan edildi. KRM dönem sözcüsü Ali Kızılkaya, tüm Müslümanların Ramazan ayını tebrik ederek, bu mübarek ayda Allah'ın rahmeti, merhamet ve iyiliklerinin bol olmasını diledi.

İLK TERAVİH DÜN AKŞAM KILINDI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya'da teravih namazı kılmak için binlerce genç, yaşlı, kadın ve erkek Müslümanlar camilere akın ettiler. Ramazan'ın yaz ayında oluşu nedeniyle iftar ile sahur arasındaki süre 5 saatten daha az olduğundan, teravih namazı sonrası biraz dinlenebilmek ve daha sonra da sahurlarını yapabilmek için Müslümanlar camilerden evlerine daha çabuk geri dönüyorlar.

Bu yıl batı Avrupa'da yaşayan milyonlarca diğer Müslüman gibi Almanya'da yaşayan Müslümanlar da yaklaşık 18 saat oruç tutacaklar. Birçok şehirlerde Ramazan dolayısıyla iftar çadırları kurularak, değişik programlar hazırlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurtdışına yönelik etkinlikleri kapsamında Almanya'da da 10 camiye bu yıl mahya asılacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48