banner39

Almanya Milli Görüş'ten 'seçime katılın' çağrısı

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG üyelerine bir çağrı yaparak hafta sonu Kuzey Ren Westfalya'da yapılacak Eyalet Parlamentosu seçimine katılmalarını istedi, benzer bir talep Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM'den de geldi.

Avrupa 11.05.2012, 12:56 11.05.2012, 12:56
Almanya Milli Görüş'ten 'seçime katılın' çağrısı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Pazar günü Kuzey Ren Westfalya Eyaletinde (NRW) yapılacak seçimle ilgili bir açıklama yaparak üyelerinin bu seçime mutlaka katılmaları gerektiğini, oy kullanmamanın Pro NRW gibi ırkçı partilerin güçlenmesine neden olacağını belirtti.

İGMG internet sitesinde yayınlanan haberde Üçüncü'nün, 'Müslümanlar, siyasal katılım konusunda haklı olarak sürekli talepte bulunuyorlar. Ancak önümüzdeki Pazar günü yapılacak olan NRW Eyalet parlamentosu seçimleri için bu yeterli değildir. Müslümanlar, bu seçimlerde oylarını kullanarak etkilerini gösterme ve idarecilerin belirlenmesine etki etmekle yükümlüdürler. Esasen hiç kimsenin bu imkânı kullanmama lüksü yoktur. Zira oy hakkı siyasal ve toplumsal geleceği şekillendirebilmenin en önemli aracıdır. Pazar günü sandığa gitmeyenler, bu hakkı kullanmamakla kalmayacaklar, aynı zamanda Pro NRW gibi ırkçı parti ve kişilerin ekmeğine yağ süreceklerdir.' şeklindeki sözlerine yer verildi.

Üçüncü açıklamasında seçimlerle ilgili bir hesap örneği vererek, ırkçıların on oydan birini almaları halinde başarı oranlarının yüzde 10 olarak ortaya çıkacağını, ancak 100 vatandaşın seçime katılmasıyla yine bir oy aldıkları takdirde başarı oranlarının yüzde 1'e düşeceğini bildirdi. Bu bağlamda Üçüncü, NRW'de oy hakkına sahip 350 bin Müslüman seçmenin yaşadığını hatırlattı.

Hangi partiye oy verilmesi konusuna da değinen Üçüncü, bunun ikinci planda kaldığını, önemli olanın barış içinde bir hayatı güçlendirmek için çalışan, Müslümanları toplumun eşit ve doğal bir parçası olarak gören ve Müslümanları güvenlik politikaları bağlamında konumlandırmayan bir partinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

KRM'DEN DE 'OY KULLANIN' ÇAĞRISI

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi KRM'nin dönem sözcüsü Ali Kızılkaya da KRM'nin internet sitesinde yayınlanan bir bildiri ile 13 Mayıs'ta yapılacak NRW Eyalet seçimlerine katılmanın önemli bir hak olduğunu ve boşa giderilmemesi gerektiğini belirtti.

KRM sözcüsü Kızılkaya da Müslümanların seçim hakkını mutlaka kullanmaları gerektiğini ve bunun ırkçılıkla mücadelenin en güzel metodu olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?