banner15

Almanya, Mısır'ın borçlarını siliyor

Almanya Mısır’ın borçlarından 240 milyonluk kısmını siliyor, bu para Almanya ile birlikte kararlaştırılan demokratik reformlar için kullanılacak

Almanya, Mısır'ın borçlarını siliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman hükümeti, Mısır’daki demokratikleşme sürecini desteklemek için önümüzdeki dört yılda Almanya’ya olan borcundan 240 milyon Avro’sunu sileceğini açıkladı. Alman Dışişleri bakanı Guido Westerwelle, bu şekilde Mısır’ın borç ödemek yerine bu parayı Almanya ile ‘birlikte kararlaştırılan reform tedbirleri’ için harcayacağını belirtti. Mısır Dışişleri bakanı Muhammed Kemal Amr ile Berlin’de görüştükten sonra bir açıklama yapan Westerwelle, öncelikle demokratik kurumların teşekkülü için harcama yapılacağını bildirdi.

Ayrıca Mısır için Almanya 2013 yılına kadar 150 milyon Avroyu da hazır bulunduracak. Westerwelle, ‘Avrupalılar, Arap baharından bir yaz olmasını istiyor ve Mısır Arap dünyasında özel bir ağırlığa sahip.’ dedi.

Westerwelle, Mısır’la ekonomik ortaklıkların da geliştirileceğini ve kendisinin de Mısır’da insanların durumlarının daha iyi olması için Avrupa pazarlarının Mısır ürünlerine açılması konusunda çaba sarfedeceğini söyledi. Hangi ürünler için pazarın açılacağı konusunda somut bilgi vermeyen Westerwelle, bunun bir ‘herkül görevi’ olduğunu belirtti.

Mısır Dışişleri bakanı Amr, Alman yatırımcıların ve turistlerin Mısır’a tekrar dönmesini istedi. Ülkesinin hukuki güvenliği temin etmek için elinden geleni yapacağını belirten Amr, rüşvetle de mücadele edileceğini kaydetti. Kızıldeniz’deki turizm bölgesi Şam el-Şeyh, devrimden sonra tekrar hizmete girerek turist sayısı önceki rakamların yüzde 80’ine ulaştı. Amr göreve başladıktan sonra ilk defa bir Avrupa ülkesi olarak Almanya’yı ziyaret etti. Westerwelle ise devrimden sonra iki defa Mısır’a gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 12:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35