banner15

Almanya mültecilere yatak bulamıyor!

Almanya'nın Münih şehrinde eski bir kışlaya yerleştirilen mültecilerin bir kısmı, yatak bulamadığı için sokakta yatarken, yardım etmek isteyen imam polisten uyarı aldı

Almanya mültecilere yatak bulamıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti başkenti Münih'te eski bir askeri kışlaya yerleştirilen mültecilerden birçoğunun binalarda yatak ve yer bulunmadığı için dışarda uyumak zorunda kaldıkları ve yerlerde yattıkları bildirildi.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesinde Bernd Kastner isimli Alman gazeteci tarafından yazılan haber-yorumda, Münih'in kuzeyindeki kışlaya gelerek mültecilere sahip çıkıldığını göstermek isteyen politikacılar ve kilise temsilcilerinden bahsedildi. Ancak bir süre sonra mülteci kampına gelen Münih Belediye Başkanı, Eyalet Sosyal Bakanı ve Kültür Bakanı buradan ayrıldıktan sonra, saatler ilerlediğinde mültecileriden birçoğunun kışla alanındaki çimenlerde, beton ya da asfalt yerde yattıkları belirtildi.

Kastner'in haberine göre, mültecilerle dayanışma içinde olduğunu ifade eden politikacılar ve kilise temsilcileri gittiği halde, Penzberg şehrinde imamlık yapan Makedonya asıllı Bünyamin İdris buradan uzun bir süre ayrılmadı ve çevresine toplanan Suriyeli mültecilerle Arapça olarak uzun uzun konuştu. Mültecilerin problemlerini çözmek için bir planı olduğunu ve akşam tekrar geleceğini söyleyerek ayrıldı.

İmam İdris ayrılmadan önce yanına gelen Suriyeli bir avukat kendisinden telefonunu istedi. Memleketini arayarak Almanya'ya vardığını bildirmek istiyordu. Bu kişi Almanya'nın Passau sınırına kadar sahte bir pasaportla gelmeyi başarmış, ancak burada polis, savaştan kaçan bir kişiye yasal olmayan yollardan geldiği gerekçesiyle 750 Avro para cezası vermiş. Suriyeli avukat elindeki son parayı da burada verdiğini söyledi. Polis daha sonra bu kişiye Almanca yazılı bazı dilekçe formlarını bir naylon torbaya koyarak eline vermiş. Bir de iltica başvurusu yapmak için gideceği adres de kendisine bildirilmiş.

Alman gazeteci Kastner haberinde kışlada konuştuğu birçok mültecinin günlerden beri, kışın yaklaşmakta olduğu, soğuk gecelerin başladığı Eylül ve Ekim aylarında, dışarda yattıklarını ifade ettiklerini aktardı.

Kastner'in bildirdiğine göre, İmam İdris saat 21'den sonra kışladan mülteci kampına dönüştürülen, ancak gerektiği gibi hazırlıkların yapılmadığı yere geri döndü. Çevredeki camileri arayan İmam İdris, Suriyeli mülteciler için onlarca battaniye ve yastık toplayıp kampa getirdi.

Girişti güvenlik kendisine bir zorluk çıkarmadığı halde, Suriyeli mültecilerin dışarda yatmak zorunda kaldıkları 60 numaraya ulaşmaya çalışan İmam İdris'e, buradaki güvenlik görevlileri tarafından buraya gelmesinin yasak olduğu ve derhal burayı terketmesi söylendi. Ancak İdris ve ekibi battaniye ve yastıkları dağıtmaya devam etti. Daha sonra saat 22 civarında buraya gelen polis İmam İdris'i uyararak battaniye ve yastıkları burada değil girişte dağıtması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35