Almanya NRW'de İslam dersleri artırılıyor

Almanya'nın NRW Eyaletindeki İslam dersleri, bu yıl okulların başlamasıyla birlikte ilkokuldan sonraki okullarda da başlatılacak.

Almanya NRW'de İslam dersleri artırılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW'de yeni okul döneminin başlamasıyla ilkokullarla birlikte orta ve lise düzeyindeki okullarda da İslam dersleri başlatılacak. NRW Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki eğitim yılından itibaren toplam 36 okulda daha 4 bin 500 öğrenci İslam dersi görecek.

Löhrmann, okullardaki İslam dersi uygulamasının yalnızca din özgürlüğünü ifade etmediğini, bu eyalette yaşayan 1,5 milyon Müslümanın tanınması ve takdir edilmesi anlamını da taşıdığını söyledi. NRW'de okutulacak İslam dersleri kanuni zemine oturtulmuş okullardaki normal dersler gibi okutuluyor ve öğrenciler bu derslerden not alıyorlar.

NRW Eğitim Bakanlığının verdiği bilgiye göre toplam 50 öğretmen tarafından İslam dersleri verilecek. Daha önce de İslam hakkında bilgilendirme dersi veren bu öğretmenler, yeni ders yılındaki İslam dersleri için teolojik ve din pedagojisi kursları aldılar. NRW'deki toplam 2,6 milyon öğrenciden 274 bini Müslüman ailelerin çocukları.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 13:53
banner53
YORUM EKLE

banner39