Almanya, NSA skandalını sineye çekti

Alman Federal Başsavcılığı, federal hükümeti takip edip dinleyen Amerikan istihbarat örgütü NSA hakkında inceleme başlatmayacağını açıkladı.

Almanya, NSA skandalını sineye çekti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başsavcı Harald Range, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Alman federal hükümeti hakkında yaptığı çalışmalarla ilgili Wikileaks'ten yeni bilgiler ortaya çıkmasına rağmen, NSA hakkında inceleme başlatılmayacağını bildirdi.

Haftalık 'Spiegel' dergisine yaptığı açıklamada Range, NSA'nın Federal Başbakan Angela Merkel ve federal hükümetin diğer bazı bakanlarının telefonlarını dinlediğine dair, mahkemeye sunulabilecek kesin deliller bulunmadığını söyledi. Range, ortaya konulan belgelerin gerçek olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Range, mahkemede delil olarak kullanılabilecek belgeler bulunduğu takdirde NSA hakkında soruşturma başlatacaklarını bildirdi. Örnek olarak Merkel'in telefon görüşmelerinin dinlendiği yönündeki protokolleri zikreden Range, bu protokollerin Amerikan resmi belgeleri arasında, hangi yöneticiye verildiği şerhiyle birlikte yeralması durumunda gerçek bir delil olarak kullanılabileceğini kaydetti. Range, şayet bu belgeler Wikileaks'in elindeyse, kendisinin de memnuniyetle görmek istediğini belirtti. Ancak NSA'nın faaliyetleriyle ilgili ABD'den Alman yetkililere henüz hiçbir bilgi verilmedi.

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın milyonlarca Alman vatandaşını takip edip etmediğinin gözden geçirildiğini ifade eden Alman Başsavcı Range, şimdiye kadar NSA hakkında 3 bin suç duyurusu yapıldığını, ancak yeterince delil bulunmadığı gerekçesiyle Haziran ayında bu konudaki incelemenin durdurulmasına karar verildiğini söyledi.

Wikileask kaynaklı son bilgilere göre, Amerikan istihbaratı NSA'nın Alman federal hükümetine karşı casusluk faaliyetlerinin sanıldığından çok daha büyük boyutlarda olduğu anlaşıldı. Merkel'in telefon görüşmelerinin yanısıra NSA, eski başbakanlardan Gerhard Schröder ve Helmut Kohl'ün de telefon görüşmelerini dinlemiş. Ayrıca şu andaki Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in de telefon görüşmelerinin Amerikan istihbaratı tarafından dinlendiği ortaya çıktı. Daha önce de NSA'nın Federal Başbakanlık ve bazı federal bakanlık binalarını da dinlediği bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 12:53
banner53
YORUM EKLE

banner39