Almanya nüfusu göçmenler sayesinde azalmıyor

Almanya'nın nüfus eksikliğini, ülkedeki ekonomik durumun iyi olmasından dolayı dışardan gelen göçmenler tamamlıyor.

Almanya nüfusu göçmenler sayesinde azalmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Wiesbaden şehrinde bulunan Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre Almanya'da nüfus 2012'de bir yıl öncesine göre yaklaşık 0,2 oranında, yani 196 bin kişi arttı. Açıklamaya göre Almanya'da nüfus artışı, ülke ekonomisinin cazibesinden dolayı gelen göçmenler sayesinde gerçekleşti. Zira Almanya'da her yıl doğan çocuk sayısından çok insan ölüyor. Geçen yıla benzer bir nüfus artışı son olarak 1996'da görülmüştü. 2011'de ise yaklaşık 92 bin kişilik bir artış belirlendi.

Almanya'nın nüfus artışı bölgelere göre farklı gerçekleşiyor. Federal eyaletlerden 9'unda artış görülürken, doğudaki eyaletlerden göç nedeniyle nüfus azalıyor. En fazla nüfus artışı ekonomik bakımından en önde bulunan güneydeki Bavyera Eyaletinde görüldü. Bu eyaletteki nüfus artışı 76 bin olarak tesbit edildi. İkinci sırada 57 bin ile Baden-Württemberg Eyaleti yeralıyor. 49 binlik artışla üçüncü sırada Berlin, 23 bin artışla dördüncü sırada Hessen Eyaleti bulunuyor.

Max-Planck Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nden Rembrandt Scholz, nüfus artışında en karlı Berlin'in olduğunu, büyük şehire özellikle gençlerin daha çok geldiğini söyledi. Scholz, gençlerin, işgücüne ihtiyaç duyulan Ruhr bölgesi ve Saarland Eyaleti gibi yerleri tercih etmeyerek, kendileri gibi insanları bulabilecekleri ve daha ilginç buldukları yerlere gittiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 11:39
banner53
YORUM EKLE

banner39