Almanya nükleer enerji vergisini kaldırıyor

Alman hükümeti enerji şirketlerinin ödemesi gereken nükleer vergiyi kaldırıyor, böylece alternatif enerji türlerine daha çok yatırım yapmalarını sağlamak istiyor

Avrupa 25.05.2011, 14:35 25.05.2011, 14:35
Almanya nükleer enerji vergisini kaldırıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman koalisyon hükümeti nükleer enerji devlerinin gönlünü almak maksadıyla ‘atom vergisi’ olarak bilinen nükleer enerjiden vergi alınmasını öngören kanunu iptal etmek istiyor. Hükümet temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda verginin kaldırılmasıyla enerji holdinglerinin alternatif enerji konusunda daha fazla yatırım yapmalarına imkan verileceği bildirildi. Halbuki Nisan ayında Federal Maliye Bakanlığı nükleer verginin yükseltilmesini teklif etmek için çalışma yapıldığını açıklamıştı. Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, devlet kasasına önemli bir gelir sağlayan nükleer enerji vergisinin kaldırılmasını şimdiye kadar engelliyordu.

Nükleer verginin kaldırılmasına karşılık hükümet nükleer enerji sektöründen nükleer enerji üretim süresinin kısaltılmasını kabul etmelerini ve mahkeme yoluna gitmemelerini talep ediyor. Bu şekilde Almanya’da çok sayıda gazlı elektrik santrallerinin kurularak nükleer santrallerin tamamen kapatılması hedefleniyor.

Alman nükleer vergi kanunuyla önceden 2,3 Milyar Avro vergi geliri hesaplanıyordu. Ancak 8 nükleer santralin, nükleer şirketlere tanınan sürenin üç aylığına askıya alınmasıyla devre dışı bırakılması sonucu bu vergi geliri 1,5 Milyar Avro’ya düştü.

Nükleer verginin kaldırılmasının nükleer santrallerden elde edilen elektriğin masraflarını artırmadığı için tüketici fiyatlarını etkilemeyeceği bildirildi. Yalnızca enerji devlerinin elde edecekleri karda azalma görülecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?