banner15

Almanya Ortadoğu’da kalıcı üs arıyor

Almanya Savunma Bakanı Suriye'de kalıcı barışın sağlanmasının ardından koalisyon ortağı muhalefet kanadını ikna edebilirse Ortadoğu'ya kalıcı üs kurabileceklerini açıkladı

Almanya Ortadoğu’da kalıcı üs arıyor

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen cumartesi günü Ürdün'e yaptığı ziyaret sırasında Ortadoğu'da uzun vadeli bir askeri konumlanmanın ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Azrak kentindeki askeri üssü ve burada bulunan 300 Alman askerini ziyaret eden bakan von der Leyen, Almanya'nın bölgede bir stratejik üsse ihtiyacı olup olmadığı sorusuna, "Önce yaptığımız bu askeri çıkarmayı başarıyla sonlandırmamız gerekiyor. Bu fikrin üstünü çizmek istemiyorum, böyle söyleyeyim" şeklinde cevap verdi.

Von der Leyen ve diğer hükümet yetkilileri geçen hafta Suriye rejiminin İdlib'de kimyasal silah kullanması ihtimaline karşı gerekli önlemler alınması gerektiğini dile getirmiş, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise böyle bir saldırı karşısında Almanya'nın seyirci kalmayacağını açıklamıştı.

Diğer yandan Almanya'nın Suriye'ye müdahale etmesi konusunda koalisyondaki Sosyal Demokrat Parti, Birleşmiş Milletler tarafından talep edilmediği sürece herhangi bir askeri müdahalenin yapılmamasını istiyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 09:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48