Almanya peşin ödemeye sınır getiriyor

Alman federal koalisyon hükümeti ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD, ülkede peşin para ile alışverişe bir üst sınır getirme teklifi yapmıştı. Böylece terör örgütlerinin finansmanının engellenmesi amaçlanıyor.

Almanya peşin ödemeye sınır getiriyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman federal koalisyon hükümeti ortağı SPD'nin, peşin para ile ödemeye sınır getirilmesi teklifinin koalisyon ortakları tarafından olumlu karşılandığı bildirildi. Federal Maliye Bakanlığı, peşin ödemedeki üst sınırı 5 bin Avro olarak belirledi.

Terör örgütlerinin finansmanını engellemek maksadıyla tüm AB ülkelerinde böyle bir uygulama üzerinde duruluyor. İtalya üst sınır olarak daha önce 1000 Avro belirlemiş, daha sonra bu rakamı 3 bin Avroya yükseltmişti.

'Frankfurter Allgemeine Zeitung' isimli gazetenin bildirdiğine göre Alman Federal Maliye Bakanlığı, peşin para ile alışverişin teröristler için önemli bir araç olduğunu düşünüyor. Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti Maliye Bakanı SPD'li Norbert Walter-Borjans, bu konuda ilerleme kaydedilmesinden memnun olduğunu belirterek, üst sınırın 3 bin Avro olması gerektiğini söyledi.

Saarland Eyaleti Maliye Bakanı Hristiyan demokrat politikacı Stephan Toscani ise üst sınırın 5 bin Avro olması gerektiğini savundu. Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de bu üst sınırın 5 bin Avro olmasını istiyor.

TÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİ ÜST SINIRA KARŞI

Borjans, peşin para ile ödemedeki sınırlandırmayı kara para aklama ve vergi kaçırmayla mücadele için istediğini, peşin paranın tamamen ortadan kaldırılmasını istemediğini belirtti.

Tüketicileri koruma derneği ve ticaret temsilcileri, peşin para ile alışverişte sınır getirilmesine olumlu bakmıyorlar. Federal Tüketicileri Koruma Merkezi Başkanı Klaus Müller, şimdiye kadarki uygulamanın devam etmesini taleb ederek, peşin para ile alışverişin kişisel bilgilerin korunması anlamına geldiğini ve bunun riske sokulmaması gerektiğini savundu.

Almanya Federal Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, konuyla ilgili haftasonu yaptığı açıklamada yakın zamanda peşin paranın tamamen ortadan kalkacağı iddialarını geri çevirdi. Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın şefi John Cryan, Davos'taki ekonomi forumunda, önümüzdeki on yıl içinde peşin paranın tamamen ortadan kalkacağını söylemişti. Cryan, peşin paranın çok pahalıya malolduğunu ve kara para aklayanlarla suç örgütlerine yardım etmekten başka bir işe yaramadağını öne sürmüştü.

Weidmann, SPD tarafından teklif edilen peşin para ile ödemede üst sınırı eleştirerek, bu uygulamayla suçların engellenemeyeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39