Almanya: PKK bizim için terör örgütü

Almanya İçişleri Bakanı Thomas PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü, bu konudaki bakış açılarında bir değişiklik olmadığını söyledi

Avrupa 13.10.2014, 10:30 13.10.2014, 10:30
Almanya: PKK bizim için terör örgütü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'da 1'inci Devlet Kanalı ARD'de ülkesinin PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü, bu konudaki bakış açılarında bir değişiklik olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, dün akşam ARD'ye konuk olurken, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta Yezidiler ile Kürtleri hedef alan saldırılarının ardından, Almanya'nın özellikle Hamburg kentinde Selefiler ile Kürt gruplar arasındaki sokak olaylarına ilişkin görüşlerini anlattı. Alman bakan, Avrupa Birliği terör örgütleri listesinden PKK'nın çıkarılmasına dair çeşitli görüşler bulunduğunu ancak, bunlara katılmadığını söyledi. De Maiziere, PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüklerini anlatırken, son günlerde Almanya sokaklarında görülen şiddet olaylarında örgütün de rolü olduğunu ifade ederken PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasına ilişkin "PKK terör örgütüdür ve bizim açımızdan böyle kalmaya devam edecektir" dedi.

"GÖSTERİLERDE PKK'NIN YÖNLERDİRDİĞİ KİŞİLER VAR"

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'nin PKK ile ilgili çözüm süreci başlatmasını memnuniyetle karşıladığını kaydederken, “Son günlerde yaşanan birçok gösteride gördük ki şiddet eylemlerinin bir bölümü PKK çevrelerince organize edildiğini bilmek gerekiyor. Barışçıl gösterilere saygı gösteriyoruz ancak şiddet ve işgal eylemlerine müsamaha göstermeyeceğiz. Almanya'da herkes özgür ve barışçıl protesto düzenleyebilir ancak sokaklarımızda şiddete başvurulmasını, tren istasyonlarının, büroların işgal edilmesini camilere kundaklamasını kabul etmeyeceğiz" diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?