banner15

Almanya, Rus kadın ajanı serbest bıraktı

Almanya, hapisteki bir kadın Rus ajanı serbest bırakarak Rusya'ya gönderdi. Kadın ajanın kime karşılık serbest bırakıldığı belirlenemedi

Almanya, Rus kadın ajanı serbest bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Rusya nesabına casusluk yaptıkları için hapse mahkum edilen Rus çiftten kadın olanı, serbest bırakılarak Rusya'ya gönderildi. Rus istihbaratı için Almanya'da görev yaparken yakalanan 48 yaşındaki Heidrun Anchlag, 5,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Gerçek adı bilinmeyen Anchlag, iki gün önce hapisten çıkarılarak Rusya'ya gönderildi. 6,5 yıl hapse mahkum edilen eşi 53 yaşındaki Andreas ise serbest bırakılmadı.

Rus casusun neyin karşılığı olarak serbest bırakıldığına dair bir açıklama yapılmadı. 20 yıldan beri eşi ile birlikte Almanya'da çalışan Rus ajanın Amerikan ve Alman ajanlara karşılık olarak serbest bırakıldığı tahmin ediliyor.

Rus ajanların yakalandığı 2011 Ekim ayında, Rusya ile görüşmeler başlatılmış ve Rusya'da yüksek hapis cezaları almış üç Alman ve Amerikan ajanına karşı serbest bırakılabilecekleri konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaletine bağlı Marburg ve Balingen şehirlerinde 20 yıldan fazla ajanlık yaptıkları ortaya çıkan Rus çiftin tek çocukları olan kızlarının, anne - babası yakalanana kadar ajan olduklarını bilmediği ortaya çıkmıştı. Makina mühendisi Andreas Anschlag, tutuklandığı güne kadar Almanya'nın güneyindeki birçok firmada çalışmıştı.

GÜNEY AMERİKA'DAN GELİYOR GİBİ RUSYA'DAN GELMİŞLER

Heidrun ve Andreas Anschlag, Almanya'ya KGB tarafından kendileri için hazırlanan sahte evrakla gelmişler. Hazırlanan sahte belgelere göre ajan çift, Avusturya'da doğmuş, Güney Amerika'da büyümüşler. Pit ve Tina kod adlarıyla çalışan ajanlar, Almanya'da bir bilgi ağı oluşturarak çalışmalarını sürdürdüler. Bu arada kendileri için çalışan Hollandalı bir diplomat da, Rus ajanlara, hükümete ait gizli belgeler sağladı.

Telsiz görüşmeleri dinlenerek ortaya çıkarılan Rus ajan çift, Marburg'taki evlerinde 18 Ekim 2011'de Alman özel timi GSG 9 tarafından yakalanmıştı. Heidrun Anshlag'ın yakalandığı sırada Moskova ile telsiz görüşmesi yaptığı bildirilmişti.

20 yılı aşan sürede Almanya'nın çeşitli yerlerinde oturan çiftin, NATO ve Avrupa Birliği'ne ait yüzlerce gizli damgalı belgeyi Rus gizli servisi SWR'ye ulaştırdığı ifade ediliyordu. Ajan çiftin mahkemesinde, gönderilen belgeler arasında, Libya krizi, NATO'nun Afganistan misyonu, Gürcistan ve NATO'nun yeniden yapılanması gibi konularda olduğu belirtilmişti.

Yargılamada, mahkeme, çiftin istihbarat aktarmada kullandığı değişik yöntemlerine de dikkat çekmişti. Bunlar arasında, Bonn ve Hessen'de çeşitli yerlerde kazılan çukurlara USB bellekler bırakılması, internetteki video paylaşım sitesi Youtube'da kullanılan 'Alpenkuh 1' hesabıyla çeşitli futbol videolarına yapılan şifreli yorumlar dao var.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 15:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35