Almanya, Rus muhalif Navalni’ye sahip çıktı

Almanya'da bir vakıf, 'zehirlendiği şüphesiyle' Sibirya'da hastaneye kaldırılan Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin tedavi için bir ambulans uçakla Berlin'e getirileceğini açıkladı.

Avrupa 21.08.2020, 10:14 21.08.2020, 10:33
Almanya, Rus muhalif Navalni’ye sahip çıktı

Almanya'da bir vakıf, 'zehirlendiği şüphesiyle' Sibirya'da hastaneye kaldırılan Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin tedavi için bir ambulans uçakla Berlin'e getirileceğini açıkladı.

AFP haber ajansına konuşan Cinema For Peace (Barış için Sinema) vakfı başkanı Jaka Bizili, "Navalni'yi Almanya'ya getirmek için, gece yarısı tıbbi cihazlar ve uzmanlarla donanımlı bir ambulans uçak göndereceğiz" dedi.

Berlin'deki Charite hastanesinin Navalni'yi tedaviye hazır olduğunu söyleyen Bizili, "Yetkililerle irtibat halindeyiz, komadaki hastanın taşınması izni ve tıbbi raporun bu gece verilmesini umuyoruz" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Navalni'nin Perşembe günü "zehirlendiği şüphesiyle" Sibirya'da bir hastaneye kaldırıldığı ve solunum cihazına bağlandığı açıklanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov ise Navani'ye "acil şifa" dileğinde bulundu ve gerektiğinde yurt dışına çıkarılması için Kremlin'in yardımcı olacağını söyledi.

Peskov, zehirlenme iddialarının ise testler kanıtlayıncaya dek "sadece tahmin" olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Perşembe günü düzenledikleri basın toplantısında Navalni'ye yardım teklifinde bulundular.

Merkel, Avrupalı liderlerin olayla ilgili "açıklama talep edeceklerini" belirtti.

Navalni'nin sözcüsü: 'Çayına karıştırılan bir şeyle zehirlendi'
Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmiş, Sibirya'nın Tomsk kentinden Moskova'ya dönen 44 yaşındaki muhalif liderin uçakta fenalaştığını ve uçağın Omsk kentine acil iniş yaptığını söyledi.

Yarmiş, Twitter mesajında "Şu anda hastaneye gidiyoruz. Navalni'nin çayına karıştırılan bir şeyle zehirlendiğini düşünüyoruz. Sabah sadece çay içmişti. Doktorlar zehrin sıcak içeceklerle kana daha hızlı karıştığını söylüyor" dedi.

Kira Yarmiş daha sonraki mesajında "Şu anda Aleksei'nin bilinci yerinde değil. Yoğun bakımda. Solunum cihazına bağlandı ve komada. Polis çağrıldı" diye yazdı.

Yarmiş ayrıca başlangıçta doktorların kendilerini bilgilendireceğini söylediklerini belirterek, "Ama şimdi toksikoloji testlerinin geciktiğini söylüyorlar. Açıkça zaman kazanmaya çalışıyorlar. Bildiklerini bize söylemiyorlar" ifadelerini kullandı.

Doktorlar ise Navalni'nin hayatını kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor.

Yolculardan Pavel Lebedev de uçakta tanık olduklarını sosyal medyada paylaştı.

Navalni'nin uçuşun başında tuvalete gittiğini ve uzun bir süre geri gelmediğini aktaran Lebedev, "Kendini gerçekten hasta hissetmeye başladı. Onu geri getirmek için mücadele ettiler ve acı içinde çığlık atıyordu" dedi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Navalni'nin zehirlenmiş olabileceği konusunda endişeli olduğunu söyledi. Linkevicius, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Bunun ortaya çıkması hâlinde, sorumlular sonuçlarla yüzleşmelidir" dedi.

Tass: Hastane doğruladı
Rus Tass haber ajansına göre bir hastane kaynağı Navalni'nin zehirlenme tedavisi gördüğünü doğruladı. Ajansa göre hastane yetkilileri Navalni'nin durumunun "ciddi ama stabil" olduğunu söyledi.

Sosyal medyada Navalni'nin havalimanında sedyeyle ambulansa taşınırken çekilmiş fotoğrafları paylaşıldı.

Putin'in en önemli muhaliflerinden olan Navalni, Rusya Devlet Başkanı'nın Birleşik Rusya Partisi'ni "sahtekârlar ve hırsızlar çetesi" diye nitelemişti.

Navalni, Haziran'da Putin'in iki dönem daha görevde kalmasını sağlayacak olan anayasa değişikliğini de "darbe" diye tanımlamıştı.

Navalni daha önce birkaç kez kısa sürelerle hapis yatmıştı.

Aleksey Navalni son kez izinsiz gösteri düzenlediği gerekçesiyle Temmuz 2019'da 30 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Navalni hapiste dermatit geçirmiş ve doktoru muhalif liderin zehirli bir maddeye maruz kalmış olabileceğini söylemişti.

Komada bulunan Rus muhalif Navalnıy'ın durumu stabil değil
Öte yandan Rusya'da "toksik zehirlenme" şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif aktivist Aleksey Navalnıy'ın durumunun daha iyi olduğu, ancak stabil olmadığı bildirildi.

Omsk Hastanesi Başhekimi Aleksandr Murahovskiy, gazetecilere yaptığı açıklamada, komada bulunan Navalnıy'ın durumunun daha iyi olduğunu kaydetti.

Başka hastaneye nakil için hastanın daha stabil olması gerektiğini vurgulayan Murahovskiy, Navalnıy'ın durumunun stabil olmadığına dikkati çekti.

Murahovskiy, hastaya koyulabilecek 5 olası teşhis üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, şimdilik bunların ne olduğunu söylemeyeceğini dile getirdi.

Araştırmaların devam ettiğini ifade eden Murahovskiy, "Ön teşhis koymak ve durumu açıklayabilmek için 2 güne daha ihtiyaç var." dedi.

Almanya'dan bir ambulans uçak Omsk'a indi
Navalnıy'ın Basın Sözcüsü Kira Yarmış ise doktorların, Navalnıy'ın başka hastaneye nakli konusunda olumsuz görüşe vardığını aktardı.

Ayrıca Rus basınında, Navalnıy'ı götürmek üzere Almanya'dan bir ambulans uçağının Omsk'a indiği öne sürüldü.

Dün, Tomsk şehrinden Moskova'ya gitmek üzere uçağa binen Navalnıy, uçuş esnasında kötüleştiği için uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

"Toksik zehirlenme" şüphesiyle hastaneye kaldırılan Navalnıy'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

Kaynak: Time Türk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?