banner39

Almanya, S. Arabistan'a silah satmaya devam ediyor

Almanya'nın iki hafta önce Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurduğu bildirilmişti, ancak bunun tam tersine Federal Güvenlik Konseyinin askeri elektronik araçların satışına izin verdiği ortaya çıktı.

Avrupa 05.02.2015, 11:18 05.02.2015, 11:18
Almanya, S. Arabistan'a silah satmaya devam ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman federal hükümetinin Suudi Arabistan'a silah satışlarının durdurduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığı ortaya çıktı. İki hafta önce Federal Güvenlik Konseyi tarafından alınan bir kararla, 'Gladio' adı verilen atış talimi yapmak için kullanılan simulasyon sistemlerinden 4 adet satılmasına izin verildiği bildirildi. Ayrıca bu sistemlerle birlikte 6 bin km'den fazla Suudi Arabistan sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli olan bilgisayar programı ve teknik gereçlerinin de satışına izin verildi.

Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgiye göre Federal Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, konuyla ilgili raporu Federal Parlamentoya sundu. Federal Güvenlik Konseyi'nin iki hafta önce aldığı kararlardan sonra medyada yeralan haberlerde, Konseyin Suudi Arabistan'a silah ihracatı için yapılan tüm başvuruları reddettiği ya da askıya aldığı bildirilmişti. Daha sonra hükümetten yapılan açıklamada bunun ateşli silahlar için geçerli olduğu belirtildi.

Federal Başbakan Angela Merkel, Başbakan yardımcısı Gabriel ve 7 federal bakandan oluşan 'Federal Güvenlik Konseyi'nin son yaptığı toplantıda toplam 8 silah ihracatı başvurusunu kabul ettiği kaydedildi.

Suudi Arabistan'ın yanısıra, Cezayir'e nakliyede kullanılan zırhlı araç 'Fuchs'un montajı yapılan bir konteynır ile telsiz donanımları satışına, Kuveyt'e kimyasal ve nükleer silahları takip ve bunlara karşı savunmada kullanılan ABC tanklarının satışına ve Brezilya'ya da denizaltılarda kullanılan torpedo satışlarına izin verildi.

Almanya'nın silah ihracatı, silah alan ülkelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle ülke içinde sık sık tartışma konusu oluyor. Bu yüzden sosyal demokrat politikacı Gabriel, AB ve NATO dışındaki ülkelere silah ihracatını kısıtlayacağına dair söz vermişti. Önümüzdeki ayın başında Gabriel'in, işadamlarından oluşan bir heyetle Katar ve Suudi Arabistan'a gitmesi planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?