banner15

Almanya siber savaşa hazırlanıyor

Alman hükümeti siber saldırılarına karşı savunma gücünü artırmak istiyor

Almanya siber savaşa hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya siber savunma gücünü artırmayı öngören stratejiyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak paket, öncesinde Hristiyan Birlik partilerinin Berlin'deki iç ve dış güvenlik konulu kongresinde ele alındı.

Kongrede konuşan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bunun önümüzdeki yüzyılların sorunu olduğunu ve Alman ordusu tarafından da ele alınması gerektiğini belirtti. İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ise güvenlik kurumlarının bu konuda geride kaldığını, iç ve dış güvenliğini birbirinden ayırt etmenin giderek daha zor olduğunu söyledi.

Deutsch Welle'de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı'nın oluşturduğu siber güvenlik stratejisi, farklı kurumlar arasında bir ağ kurmayı hedefliyor. Federal Kriminal Dairesi (BKA), Anayasayı Koruma Federal Dairesi ve Bilişim Güvenliği Dairesi'ne bunun için de daha fazla mali kaynak ve yetki verilmesi planlanıyor.

Bu kurumlardan katılacak ekiplerle bir siber ordu kurulması hedefleniyor. Planlanan iş bölümüne göre enerji santralleri gibi önemli altyapılara saldırı olduğunda Bilişim Güvenliği Dairesi, önemli verilere saldırıldığında Federal Kriminal Dairesi, terörist saldırılarda ise Anayasayı Koruma Federal Dairesi devreye girecek. Bu kapsamlı projenin koordinasyonunu da Milli Siber Savunma Merkezi (NCAZ) yapacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 14:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35