banner39

Almanya silah ihrac iznini artırdı

Alman hükümeti geçen yıl bir yıl öncesine göre daha çok silah ihracatına izin verdi. İzinlerin artmasıyla elde edilen toplam artan gelir 660 milyon Avroya yükseldi.

Avrupa 14.11.2012, 11:23 14.11.2012, 11:23
Almanya silah ihrac iznini artırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ekonomi Bakanı Philip Rösler tarafından hazırlanan silah ihracat raporuna göre Federal hükümetin 2011 yılında verdiği izinlerle, silah ihracatından elde edilen gelirin 5,414 milyar Avro olduğu bildirildi. Alman silah ihracatı böylece bir yıl öncesine göre yüzde 13,9 oranında artarak 660 milyon Avro daha fazle gelir elde edildi.

Medyada yeralan rakamlara göre 2010'da Almanya'dan 4,754 milyar Avro değerinde askeri malzeme ve silah satışına izin verildi. 2011 rakamları, 2009'daki toplam 5,043 milyar Avroluk silah ihracatı miktarını da geçmiş oldu.

Almanya'da silah ihracatını düzenleyen yasal belirlemeye göre NATO ve AB ülkelerine silah ihracatında herhangi bir problem görülmüyor. Aynı şekilde NATO ülkeleri ile eş değerde tehlikesiz görülen Yeni Zelanda, Japonya ve İsviçre gibi ülkelere yapılan silah ihracatında da Federal hükümet herhangi bir sakınca görmüyor. Ancak 'üçüncü ülkeler' olarak adlandırılan ve batı için dış politika, güvenlik politikası ve insan hakları gibi nedenlerden dolayı risk teşkil eden ülkelere silah ihracatında normal şartlarda Alman hükümetinin kısıtlayıcı bir tavır sergilemesi gerekiyor.

Ancak kısa bir süre önce medyaya yansıyan haberlerde Almanya'nın, Arap baharının ortasında yeralan Cezayir'e de 1200 'Fuchs' model lastik tekerlekli tank satışı yapacağı bildirilmiş, bazı çevreler tarafından bu tankların Mali'ye de gönderilme tehlikesinin bulunduğu öne sürülerek eleştirilmişti. Cezayir'de imal edilmesi planlanan tankların rejim tarafından iç çatışmalarda muhaliflere karşı kullanılmasından da endişe ediliyor.

Almanya'nın 2011 yılında yaptığı silah ihracatının yüzde 58'inin AB, NATO ve eşdeğerdeki ülkelere yapıldığı, kalan yüzde 42'sinin ise riskli bölgeler olarak görülen 'üçüncü ülkeler'e yapıldığı bildirildi. 2010'da riskli bölgelere yapılan ihracat geçen yıla göre çok daha azdı. Toplam satışların yüzde 29'u bu bölgelere yapılırken, yüzde 71'i problemsiz görülen diğer bölgelere yapılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?