banner39

Almanya siyasetinde muhbir endişesi

Almanya'da eyalet içişleri bakanları, aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti (NPD) üst yönetimine sızdırılan ajanları geri çekme kararı aldı. Karar bir kapatma davası açılması halinde ajanların kimliğinin açığa çıkmaması için alındı

Avrupa 24.03.2012, 07:30 24.03.2012, 09:00
Almanya siyasetinde muhbir endişesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'yı sarsan Neonazi cinayetlerinin ardından, NPD'nin birçok üst düzey isminin istihbarat görevlisi olduğu iddia edilmişti. Gözlemciler, ajanların ayrılmasından sonra partide çok az üst yönetici kalacağını düşünüyor. Alınan kararın muhtemel bir davada delil toplamayı hızlandırması bekleniyor.

Almanya'da eyaletlerin içişleri bakanları aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) idari kadrolarına sızdırılan ajanları, 2 Nisan'dan itibaren geri çekme kararı aldı. Bu kararla birlikte NPD hakkındaki muhtemel kapatma davası için delil toplanmasına da hız verilecek.

Parti hakkındaki ilk kapatma girişimi, 2003 yılında Federal Anayasa Mahkemesi'nden geri dönmüştü. Önceki kapatma girişiminin NPD kadrolarındaki yoğun ajan faaliyeti ve eldeki verilerin objektif temellere dayanmaması nedeniyle mahkeme tarafından reddedildiğini göz önünde bulunduran Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı, yeni kapatma sürecinde aynı hatayı tekrarlayarak riske girmek istemiyor.

Bu arada Berlin ve Hamburg eyaletlerinin de NPD'yi izlemek için ajan kullanmaya son verdiği ortaya çıktı. Ancak diğer yandan partinin alt kademelerindeki ajanlar faaliyetlerini sürdürecek. Tüm muhbirlerin geri çekilmesine bilhassa Federal İçişleri Bakanları Hans-Peter Friedrich (CSU) karşı çıkıyor.

Zaman'ın haberine göre, eyalet içişleri bakanlarının ajanların geri çekilmesine ilişkin son kararı ise kapatma davası açılması ihtimalini artırdı. Ajanların daha önce elde ettiği istihbaratın kanuni sınırlamalar nedeniyle kullanılamayacağı göz önünde bulundurulunca bu bütün araştırma sürecinin büyük oranda sıfırdan başlayacağı anlamına geliyor. Bu arada bir yandan da 2003 yılındaki davada adı geçen ajanların isimlerinin açıklanması da ayrı bir tartışma konusu olarak belirsizliğini koruyor. NPD yönetimi bu isimlerin açıklanmasındaki ısrarını sürdürüyor. Ancak özellikle Hıristiyan Birlik Partili siyasetçiler buna kesin bir dille karşı çıkıyor. Yabancı düşmanı ve ırkçı söylemini yıllardır yasaların verdiği güvence ile sürdüren NPD'nin halen ülke genelinde altı bine yakın üyesi bulunuyor. Şimdiye kadar federal seçimlerde uygulanan yüzde 5 barajını aşmayı başaramayan partinin oy oranı ise yüzde 1,5 düzeyinde seyrediyor. NPD'nin Almanya'daki 16 eyaletten sadece ikisinin meclisinde milletvekilleri bulunuyor.

GAUCK'TAN GÖÇMENLERE KUCAKLAMA SÖZÜ

Almanya'nın yeni Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, dün Federal Meclis'te (Bundestag) yemin ederek görevine resmen başladı. Ülkenin, eski Doğu Almanya kökenli ilk cumhurbaşkanı olan emekli Protestan papaz, yemin etmesinin ardından yaptığı konuşmada, Müslümanları kucaklayan bir politika izleyen selefi Christian Wulff'un çizgisini sürdürme sözü verdi. Gauck, Almanya'da yaşayan göçmenler ve Müslümanlarla birlikte gittikçe değişen toplum yapısına dikkati çektiği konuşmasında, Almanya'da herkesin, kendisini evindeymiş gibi rahat hissedebilmesi gerektiğini belirtti.

Alman Anayasası'nın, hangi dinden ya da kültürden gelirse gelsin, tüm insanların onurunun korunmasını istediğini hatırlattı. 72 yaşındaki Alman lider, "Birlikte yaşamda korku ve endişelere yer verilmemeli. Sayın Wulff, bu konuda söylediklerinizi her zaman yüreğimde taşıyacağım." dedi. Wulff, İslamiyet'in Almanya'nın bir parçası olduğunu ifade etmişti. Joachim Gauck'un konuşması Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından olumlu karşılandı. TGD Genel Başkanı Kenan Kolat, "Cumhurbaşkanının konuşması içerik dolu ve yol gösterici. Artık şimdi bizim de cumhurbaşkanımız." yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?