Almanya suçlu gördüğü yabancıları daha çabuk sürecek

Alman Federal İçişleri Bakanı, suç işleyen ve radikal olarak görülen yabancıların daha çabuk yurtdışı edilmelerini istiyor, tekrar Almanya'ya dönüş yasaklarının da 10 yıla çıkarılması düşünülüyor.

Almanya suçlu gördüğü yabancıları daha çabuk sürecek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin yılbaşından önce Federal hükümete sunacağı yeni bir kanun tasarısıyla, suç işleyen ya da radikal olduğu görülen yabancıları daha hızlı yurtdışı etmek istediği bildirildi. Ayrıca bu kişilerin tekrar Almanya'ya dönüş yasağının da on yıla kadar uzatılması öngörülüyor.

Yeni kanuna göre suç işleyip de 2 yıldan fazla hapis cezası alan yabancılara geri dönüş yasağı getirilecek. Federal İçişleri Bakanı De Maiziere yeni tasarıyla özellikle, politik ve dini motiflerle şiddet eylemine katılan, terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle ceza alanları hedefliyor. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının daha önce yaptığı açıklamalara göre, Almanya'da yüzlerce Müslümanın IŞİD'le bağlantısı olduğu gerekçesiyle haklarında başlatılan soruşturmalar devam ediyor.

SAKINCASIZ MÜLTECİLERE HIZLI OTURUM

Diğer taraftan aynı kanun tasarısıyla bazı şartlar altında, belirli yabancılara daha hızlı oturum izni verilmesi öngörülüyor. Buna göre 4 yıldan fazla Almanya'da yaşayan 27 yaşın altındaki gençlere, uyumla ilgili iyi gayret göstermişse, 'Duldung' adı verilen geçici 'hoşgörü' izni yerine derhal oturum izni verilecek. Daha yaşlı yabancılara ise 8 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra oturma izni verilecek.

Bir diğer maddeye göre de bir meslek sahibi olarak Almanya'ya gelen ve mesleği burada resmen tanınan kişilere de 1,5 yıla kadar oturma izni hemen verilecek. Bu kişiler burada mesleki eğitim alıyorlarsa, bu eğitimleri yanısıra haftada 10 saat çalışmalarına da izin verilecek.
Bu hafta Perşembe günü Alman basınında yayınlanan bir haberde Bertelsmann Vakfı tarafından yaptırılan araştırmada Almanya'da yaşayan yabancıların ödedikleri sosyal vergiler sayesinde, 2012 yılında Alman devlet kasasında 22 milyar Avroluk bir artı gelir sağlandığı bildirilmişti.

Federal koalisyon hükümeti çevrelerinden alınan bilgiye göre yeni kanunun önümüzdeki yıl Federal Parlamentoda onaylanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 13:15
banner53
YORUM EKLE

banner39