banner39

Almanya, Suriye'deki askeri göreve bugün başlıyor

Almanya, Suriye'deki 'tornado' jetleriyle keşif uçuşları görevi için Türkiye'deki İncirlik üssüne 100'den fazla asker gönderdi. Tornadoların Suriye'deki uçuşları bugün başlıyor.

Avrupa 05.01.2016, 11:21 05.01.2016, 11:21
Almanya, Suriye'deki askeri göreve bugün başlıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Hamburg şehrinden Airbus uçakla havalanan yüzden fazla Alman askeri dün öğleden sonra Türkiye'deki İncirlik üssüne vardı. Alman Federal Orduya bağlı 'tornado' model savaş jetleri, Suriye'de keşif uçuşları yapmak üzere bugünden itibaren göreve başlıyor.

Bugün 2'si Almanya'daki Büchel askeri hava üssünden, 2'si de Jagel'den olmak üzere 4 tornado daha Türkiye'ye uçuyor. Alman Federal Parlamentosunun aldığı karara göre Ocak ayı ortasından itibaren toplam 6 tornado, IŞİD'le mücadelede Fransa'ya yardım etmek için Suriye semalarında keşif uçuşları yapacak.

Federal Ordu sözcüsü, dün teknikerlerin, kara görevlilerinin ve pilotların Türkiye'ye gittiklerini, ekipte ayrıca keşif uçuşlarından elde edilen görüntüleri değerlendirecek uzmanların da bulunduğunu bildirdi.

Alman askerlerin çoğu Kuzey-Ren Westfalya Eyaletindeki Kalkar/Uedem üssünden, Büchel ve Jagel'de bulunan askeri üslerden göreve katılıyor. Suriye görevi için Federal Ordunun belirlediği kadın ve erkek asker sayısının 194'e kadar yükseltildiği bildirildi.

Geçen yıl Aralık ayı ortasında 2 tornado ile birlikte bir grup askerden oluşan öncü ekip İncirlik üssüne gelmişlerdi. Öncü ekip, yönlendirme, talimat ve hava yakıt ikmali gibi konularda hazırlık çalışmaları yaptı. Ocak ayı ortasından itibaren başka tornadolar gelerek keşif görevini devam ettirecek.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?