Almanya, Suriye'ye bilinenden çok kimyasal gönderdi

Suriye'ye 1982 ile 1993 yılları arasında zehirli gaz yapımında kullanılan malzemenin bir kısmı Almanya'dan gönderildi, 50'den fazla sevkiyat yapıldığı ortaya çıktı.

Almanya, Suriye'ye bilinenden çok kimyasal gönderdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman şirketlerinin, Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah programını gerçekleştirmesinde, şimdiye kadar bilinenden daha büyük bir rol oynadığı ortaya çıktı. 'Süddeutsche Zeitung' ve ARD'ye bağlı radyo-televizyon kanalı NDR'nin bildirdiğine göre, kimyasal silahların yasaklanması için çalışan Uluslar arası bağımsız bir kuruluş olan OPCW, şirketlerin sevkiyatları hakkında Alman federal hükümetine bilgi verdi.

Haberde, OPCW'nin 1982 ve 1993 yılları arasında Suriye'ye sevkiyat yapan 50'den fazla Alman şirketinin isim listesini Dışişleri Bakanlığına teslim ettiği belirtildi.

Listedeki bilgilerde, Alman şirketlerinin on sene boyuncu kontrol sistemleri, pompalar, kontrol vanaları, gaz dedektörleri, kimyasal yıkama tesisi ve sarin gazı üretmek için kullanılan 2 bin 400 ton sülfirik asit gönderdikleri yeralıyor.

Alman Dışişlerinin OPCW listesini Başsavcılığa gönderdiği ve Başsavcılığın sorumlu şirketler hakkında cezai soruşturmanın gerekli olup olmadığını gözden geçirdiği bildirildi. Ancak savaş silahlarının kontrolüyle ilgili kanunda zaman aşımı için 10 yıllık bir süre tanındığından hukuki bir işlemin yapılma ihtimali bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 11:09
banner53
YORUM EKLE

banner39