Almanya, Suriye'ye müdahalede çekimser

İktidardaki Alman Hristiyan demokratlar, Suriye'ye askeri müdahaleye katılmak istemiyorlar. Muhalefetteki sosyal demokratlar da askeri müdahaleye karşı çıkıyor.

Almanya, Suriye'ye müdahalede çekimser

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal koalisyon hükümetinin büyük ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun Federal Parlamento sözcüsü Philipp Missfelder, Federal Ordu'nun Uluslar arası görevlerinde taşıyabileceği yük sınırına ulaştığını öne sürerek, Suriye'deki olası bir askeri müdahaleye katılamayacağını söyledi.

BM görevi olmadan 'insani nedenlerle' İngiltere'nin Suriye'ye askeri müdahaleyi mümkün görmesini 'çok zor tasavvur edilebilir' şeklinde değerlendiren Missfelder, Uluslararası hukuka aykırı hareket etmemek için müdahale etmek isteyenlerin ittifakının, ya da NATO'nun görevlendirme yapması gerektiğini savundu. Missfelder, Irak ve Afganistan tecrübesinden sonra bunun çok zor olduğunu vurguladı.

Muhalefet partilerinden Yeşiller ve Sol Parti de Suriye'de bir askeri harekat yapılmasına olumlu bakmıyorlar. Yeşillerin sözcüsü Omid Nouripour, Almanya'nın ortaklığının tamamen dışlamasa da böyle askeri bir müdahalenin ihtimal dışı olduğunu söyledi. Nouripour, NATO'nun bu yönde bir karar alması halinde konunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger ise Suriye'ye askeri müdahaleyi tamamen reddediyor. Riexinger, müdahaleye karşı olmakla yetinmeyip, böyle bir müdahalenin yapılmasına karşı gösteriler de organize etmek gerektiğini savundu. Riexinger, Türkiye'de görev yapan Alman askerlerinin ve patriot füzelerinin de geriye çekilmesini taleb etti. Sol Parti Başkanı, Türkiye'den Suriye'ye bir saldırı başlatılması halinde Almanya'nın da savaşa katılmış olacağı ihtimaline karşı uyardı.

SOSYAL DEMOKRATLAR DA KARŞI

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbrück, Offenbach'ta dün yaptığı bir konuşmada Suriye'ye askeri müdahaleye karşı olduğunu söyledi. Almanya'nın kesinlikle çekimser tavır göstermesini öneren Steinbrück, böyle askeri bir müdahalenin Suriye'de barışı sağlayamayacağını ve insan haklarını koruyamayacağını öne sürdü.

Steinbrück, BM üzerinden Suriye'ye Uluslar arası baskının artırılması gerektiğini, bunun tek doğru çözüm yolu olduğunu kaydetti. Sosyal demokrat politikacı kimyasal silah kullanılan bölgeye derhal kontrolcülerin gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39