Almanya Türk Toplumu da bir NSU raporu hazırladı

Alman Federal Parlamentosu NSU Komisyonun raporundan sonra Almanya Türk Toplumu derneği tarafından yeni bir NSU raporu hazırlandı.

Almanya Türk Toplumu da bir NSU raporu hazırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da on yıl boyunca güvenlik kurumları tarafından bir türlü ortaya çıkarılamayan ırkçı yeraltı terör örgütü NSU ile ilgili olarak yapılan hataların ve başarısızlığın araştırılması için Federal Parlamento tarafından bir komisyon kurulmuştu. Çalışmasını tamamlayan NSU komisyonu bir hafta önce kamuoyuna bir rapor sundu. Bu raporda bir çok konunun eksik bırakıldığını düşünen Almanya Türk Toplumu kendi NSU raporunu hazırlayarak kamuoyuna sundu.

Türk Toplumunun raporunda NSU ile ilgili yapılan hatalar 'yetkililerin körlüğü ve tam bir başarısızlık' olarak değerlendirildi. Rapor, Berlin Üniversitesi (FU) aşırı sağcılık araştırmacısı Hajo Funke tarafından hazırlandı. Seksen sayfalık raporda, resmi yetkililerin üç nedenden dolayı NSU ile ilgili hatalar yaptıkları kaydedildi. Birincisi, Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı gibi güvenlik kurumları, cinayetler işlendiğinde öncelikle organize suçlara konsantre olarak, mağdur ailelerin üzerine gittiler. Funke bu dar görüşlü yaklaşımın ırkçılık ve peşin hükümleri de beraberinde getirdiğini, bunun sonucu olarak ırkçılığın tamamen devre dışı bırakıldığını belirtti.

Funke ikinci sebep olarak yetkililerin sürekli olarak düştükleri güvenlik tuzağını öne sürerek, 'izinli olmayan bir şeyin olamayacağına inanma'nın bu sonucu doğurduğunu kaydetti. Irkçılık uzmanı Funke, üçüncü neden olarak da Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından muhbirler aracılığıyla ırkçı grupların iyice radikalleştirildiğini, sonuçta tehlikeli bir karışımın ortaya çıktığını ifade etti.

Bunlara ilaveten Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat, Almanya'daki 'kurumsal ırkçılığın' bu hata ve başarısızlıkların asıl nedeni olduğunu söyledi. Bunun tüm polislerin ırkçı olduğu anlamına gelmediğini belirten Kolat, araştırma metodlarının böyle olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39