banner15

Almanya, Türkiye ekonomisine güveniyor

Almanya yılın ilk yarısında Türkiye'ye yapılan ihracatı Hermes kredisiyle güvence altına aldı. Hermes kredileri, geçen sene yaşanan Türk-Alman ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle sınırlandırılmıştı

Almanya, Türkiye ekonomisine güveniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da hükümet, 2018 yılının ilk yarısında Türkiye'ye yapılan 832 milyon avroluk Almanya menşeli ürün ihracatına güvence verdi. Alman Meclisi’ne verilen konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Federal Ekonomi Bakanlığı, yılın ilk altı ayında Türkiye'ye ihraç edilen 831 milyon 700 bin avro tutarındaki ürün ve hizmetlerin ihracat garantisi ile güvence altına alındığını açıkladı. Münferit ihracat işlemlerinin risk dağılımı açısından uygun bulunduğuna da açıklamada yer verildi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı Temmuz ayında Türkiye'ye yapılan Alman malların ihracatına sağlanan devlet teminatındaki üst sınırın kaldırıldığını duyurmuştu. Hermes kredileri 2017 yılında bir milyar 500 milyon avro ile sınırlandırılmıştı.

ALMANYA-TÜRKİYE GERİLİMİNDE EKONOMİK İLİŞKİLER ETKİLENMEMİŞTİ

Almanya hükümeti Türkiye ile arasındaki geçen sene yaşanan gerginlik sırasında Türkiye'ye yönelik Hermes kredilerine üst sınır getirmişti. İkili ticari ilişkiler Hermes kredilerinin sınırlandırılmasından etkilenmemiş ve Hermes kapsamına alınan mali güvence hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında artarak bir milyar 456 milyon avroya çıkmıştı.


 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48