banner39

Almanya, Türkiye ile IŞİD anlaşması istiyor

Almanya, IŞİD'le mücadelede Türk güvenlik güçlerinin yeterince işbirliği yapmadığından şikayetçi ve Türkiye ile yeni bir istihbarat anlaşması yapmak istiyor.

Avrupa 29.01.2015, 11:04 29.01.2015, 11:04
Almanya, Türkiye ile IŞİD anlaşması istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman resmi televizyon kanalları NDR, WDR ve 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinde yeralan haberlerde Federal hükümetin, Almanya'dan Suriye'ye giderek IŞİD'le birlikte savaşanlar ve daha sonra da Almanya'ya geri dönenler konusunda Türkiye'den memnun olmadığı dile getirildi.

Alman gazete ve televizyon kanallarının bildirdiğine göre Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı ve Federal Haber Alma Servisi BND, Türk istihbarat teşkilatlarıyla terörle mücadele konusunda yeni bir 'Memorandum of understanding' (Mutabakat zabtı) anlaşması yapmak istiyor.

Alman basını, güvenlik yetkililerinin Türkiye'ye zamanında zanlıların isim listeleri verildiği halde Almanya'dan Türkiye üzerinden Suriye'ye gidişlerin tam olarak engellenmediğini öne sürdü. Aynı zamanda Türkiye tarafından Almanya'nın da Suriye'den dönenler konusunda yeterince bilgilendirilmediği iddia edildi. Almanya'dan giderek Suriye'de IŞİD saflarında savaşırken yaralanıp Türkiye'de tedavi görenler hakkında da Alman yetkililere bilgi verilmemiş.

Konuyla ilgili yapılan haber-yorumlarda Türk güvenlik kurumlarıyla yeterince işbirliği yapılamadığından Almanya'da Suriye'ye gitmeye hazırlandığından şüphe edilenlerin kimliklerinin ellerinden alınması için bir kanun hazırlığı yapıldığı kaydedildi. Konuyla ilgili son açıklamasında Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, Türkiye'yi eleştirerek, IŞİD'e karşı daha fazla önlem almasını taleb etmişti.

TÜRKİYE DE PKK KONUSUNDA ALMANYA'DAN ŞİKAYETÇİ

Almanya'nın PKK ile ilgili tutumundan da Türk güvenlik yetkilileri şikayet ediyor. Almanya'daki PKK'cıların takibi konusunda Alman yetkililerin Türkiye ile yeterince işbirliği yapmadığı dile getirilmişti.

BND'nin Türkiye'de birtakım istihbarat faaliyetlerinin ortaya çıkması da iki ülke arasındaki istihbarat gerginliğini artırdı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü