Almanya, Ukrayna için para musluklarını açıyor

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Ukrayna'ya mali yardım için yapılacak masrafların önemli olmadığını belirtti, ancak Ukrayna hükümetinin yardımların nereye kullanıldığını kontrol için önlem almasını taleb etti.

Almanya, Ukrayna için para musluklarını açıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Kırım krizinden dolayı çıkan masrafların çok önemli olmadığını, Uluslar arası hukuk düzeninin ayakta tutulmasının daha önemli olduğunu söyledi. Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'de konuşan Hristiyan demokrat politikacı Schaeuble, Rusya'ya uygulanacak yaptırımlar ve Ukrayna'ya yardımdan dolayı çıkacak mali masrafların önemi olmadığına işaret etti.

Avrupa'nın Ukrayna'ya bu zor durumda yardım etmesinin önemli olduğunu belirten Schaeuble, ancak bu konuda Almanya'nın yalnız hareket etmeyeceğini, AB ülkeleri arasında, mali yardımın yürütülmesinde önderliği, uzmanlığından dolayı IMF'nin yapması konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

Schaueble, Ukrayna'ya yapılacak yardımların bazı şartları öngördüğünü, Ukrayna hükümeti tarafından gerçekleştirilecek yapısal değişikliklerle, mali yardımların gerçekten ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Alman Maliye Bakanı, batıda hiçkimsenin Moskova ile çatışmak istemediğini, ancak bunun için Rusya'nın kurallara uymasının şart olduğunu belirterek, Rusya'nın Avrupa'yı bölmeyi başaramayacağını kaydetti. Schaeuble AB ile ABD arasındaki bağların da güçlü bir şekilde kalması gerektiğini, iki tarafın da oyuna gelmemesi gerektiğini savundu.

AB, Ukrayna'dan yapılacak kredi yardımları için enerji sektöründe bazı reformlar yapmasını, daha iyi bir mali idare ile rüşvete karşı daha fazla mücadele etmesini taleb ediyor. Ayrıca Ukrayna'nın IMF ile görüşerek bir yardım programını karara bağlamasını istiyor.

Bu talepler yerine getirildikten sonra Ukrayna'ya 1,6 milyar Avroluk bir yardım paketi ödemesi yapılacak. 600 milyon Avroluk ilk parçası IMF ile uzlaşmaya vardığında verilecek. Kalan kısmı ise yıl sonuna kadar ödenecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39