banner39

Almanya, Ukrayna'nın sınır duvarını anlayışla karşılıyor

Alman Federal hükümeti tarafından, Ukrayna hükümetinin Rusya sınırı boyunca duvar inşaa etme kararını kendisinin verdiği ve Almanya'nın da bunu hoşgördüğü bildirildi.

Avrupa 13.09.2014, 13:37 13.09.2014, 14:34
Almanya, Ukrayna'nın sınır duvarını anlayışla karşılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Federal Alman hükümet sözcü yardımcısı Christiane Wirtz, Rus sınırına duvar inşaa etme kararını Ukrayna hükümetinin kendisinin verdiğini ve buna Federal Alman hükümetinin anlayış gösterdiğini söyledi. Wirtz, duvarın Rus yanlısı ayrılıkçılara silah ve savaşçı yardımı gelmesini engellemek için yapıldığından, normal karşılandığını belirtti.

Ukrayna Başbakanı Arseni Jazenyuk, Rus sınır boyuna yaklaşık 2 bin 300 km uzunluğunda bir duvar inşaası planladı. Jazenyuk sınır boyunca 'gerçek bir devlet sınırı' oluşturulacağını söyledi.

Sınır duvarının inşaası için çukurlar kazılmaya başlandı. Duvar boyunca askeri izleme araçlarının yerleştirileceği 1500 km uzunluğunda siper kazılacak, 4 bin adet sığınak inşaa edilerek, 8 bin gözleme noktası belirlenecek. Ukrayna Teröre Karşı Operasyon Dairesi basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, sınır boyu duvar haricinde de bir savunma hattı belirleneceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?