Almanya, ulusal çıkarlarına dayalı stratejiye geçiyor

Almanya'nın 10 yıllık dış politika hedeflerinin belirlendiği 'Beyaz Kitap' ile ilgili yorumda bulunan uzmanlar, Almanya'nın küresel siyasette daha büyük rol oynayacağını ve kendi çıkarlarını ön plana koyan stratejiler izleyeceğini vurguluyor.

Almanya, ulusal çıkarlarına dayalı stratejiye geçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın dış politika hedeflerinin belirlendiği 'Beyaz Kitap' ülkenin 10 yıllık stratejisiyle ilgili yeni bilgiler içeriyor. Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan stratejist John Deni, Almanların küresel siyasette, ulusal çıkarlarını daha fazla ön plana çıkartan bir ülke konumuna geleceğini belirtiyor.

'Beyaz Kitap'ta iki açıdan önemli paradigma değişiminin olduğunu söyleyen John Deni, "Birincisi Almanya, kolektif güvenlik krizlerine cevap olarak oluşan askeri koalisyonlarda daha fazla rol alacak. İkincisi ise uluslararası çatışma ve krizleri yönetme açısından önemli bir rol üstlenecek. Bunların bütünü Almanların pragmatist politikalarıyla bağlantılı olacak" vurgusunu yaptı.

Belgenin açıklanmasıyla birlikte birçok siyaset bilimci ve stratejist Almanya’nın “küresel düzeni aktif bir şekilde şekillendireceği” vurgulamıştı.

Belgede yer alan bilgilerde, NATO’nun hedefi dahilinde Almanya’nın savunma giderlerini artırarak 2024’e kadar GSYİH’nın yüzde 2’sinin savunma bütçesi için ayrılacağı kaydedilmişti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Beyaz Kitap ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Almanya’nın kendi sınırlarını tanıyan bir ülke olduğunu belirterek, “Biz, kendimizi olduğumuzdan büyük yapmıyoruz ancak kendimizi olduğumuzdan küçük de göstermiyoruz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35