banner39

Almanya ve Fransa tank için birleşti

Avrupa savunma sanayisinin önde gelen şirketleri arasında yer alan Alman KMW ve Fransız Nexter, artan uluslararası rekabete ortak holding çatısı altında karşılık verme kararı aldı.

Avrupa 31.07.2015, 00:50 31.07.2015, 00:50
Almanya ve Fransa tank için birleşti

Almanya merkezli Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ile Fransız şirketi Nexter birleşti. İki şirketin çatısını oluşturacak holdingin kuruluş sözleşmesi dün Paris'te, Savunma Bakanlığında imzalandı. Yönetim kurulu başkanlığını Alman ve Fransız işletmecilerin paylaşacakları holdingin merkezi Hollanda'da bulunacak. Birleşme bu yılın sonunda yürürlüğe girecek. Holdingin adına henüz karar verilmedi.

Hisselerinin tamamı Fransız devletine ait olan Nexter'de yaklaşık 2 bin 800 kişi çalışıyor. Özel Alman şirketi KMW ise 9 farklı ülkede 3 bin 200 civarında kişi istihdam ediyor. KMW Leopard, Nexter ise rakip Leclerc tanklarını üretiyor.

ULUSLARARASI REKABETTE ELLERİ GÜÇLENECEK

Birleşme, 6 binden fazla kişinin çalıştığı, yıllık satış hasılatı 2 milyar euroyu bulan bir holding ortaya çıkardı. Alman-Fransız ortaklığı, başta ABD'li General Dynamics ve İngiliz BAE Systems olmak üzere artan uluslararası rekabette ellerini güçlendirmesini umuyor.

KMW'nin müşterileri arasında 30'dan fazla ülkenin silahlı kuvvetleri bulunuyor. KMW 2013'te 80, Nexter ise 74 milyon euro kâr etmişti.

Fransız tarafı açısından KMW'nin pazarlama ağı önem taşıyor. Alman yetkililer ise yeni ürün geliştirmek için Nexter'in Ar-Ge birimlerinden yararlanmayı planlıyor.

BİRLEŞMEYE TEPKİLER

KMW-Nexter ortaklığı Almanya ve Fransa'da eleştirilerle de karşılaştı. Alman muhalefet partilerinin temsilcileri, savunma ürünleri ihracatında geçerli kontrol düzenlemelerinin baypas edileceği kaygısını dile getirdi. Federal Ekonomi Bakanlığı iddiaları yalanladı. İktidardaki Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi'nin uzmanları ise savunma endüstrisinin kilit teknolojilerinin Almanya'nın kontrolünde kalması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Fransa'da ise birleşmeyle birlikte "Fransa'nın bağımsızlığının bir parçasından vazgeçtiği" görüşü dile getirildi. Fransız sendikalar da birleşmenin işçi çıkarmalara neden olacağı görüşünü gündeme taşıdı.

Kaynak: dw

 

 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?