banner15

Almanya ve Fransa Ukrayna'ya İHA gönderiyor

Almanya ve Fransa, Ukrayna-Rusya sınırını gözetlemek üzere Ukrayna'ya İHA gönderecek

Almanya ve Fransa Ukrayna'ya İHA gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya ve Fransa'nın Ukrayna'ya insansız hava aracı (İHA) göndereceği bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in geçen hafta Fransız mevkidaşı ve Fransa Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü belirterek Ukrayna-Rusya sınırını gözetlemek üzere Ukrayna'ya İHA gönderilmesinde anlaşıldığını ve bugün ya da yarın bu konudaki müracaatın yapılacağını aktardı.

Gönderilmesi planlanan araçların Ukrayna'nın doğusundaki ateşkesi izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) destek vereceği açıklandı.

Araç sayısı ve bunları kullanmak için ne kadar asker gönderileceği konusunda detay verilmedi.

Öte yandan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flossdorf, Almanya'nın Irak'ın kuzeyinde askeri eğitim merkezi açılmasının yanı sıra Irak güvenlik güçlerinin eğitimine katkı sunulmasının gündemde olduğunu ancak bunun başka bir üçüncü ülkede de olabileceğini söyledi.

Luna tipi insansız hava aracı, fotoğraf ve video çekip anında yer istasyonuna aktarabiliyor. Alman ordusu, 80 Luna tipi insansız hava aracına sahip.

Almanya ve Fransa, eylül ayında Ukrayna-Rusya sınırının kontrolü ve ateşkesin izlenmesi amacıyla İHA konuşlandırılmasıyla ilgili inceleme yapmak üzere bölgeye ekip göndermişti.

AGİT'in ateşkesi izleme misyonu kapsamında İHA'lar ile silahlı Alman askerleri gönderilmesi için Federal Meclis (Bundestag) onayı gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48