Almanya ve Fransa'dan twitter eleştirisi

Türkiye'de Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli uygulamaya Almanya ve Fransa'dan eleştiri geldi.

Almanya ve Fransa'dan twitter eleştirisi

Almanya ve Fransa yönetimleri, Türkiye'de sosyal paylaşım sitesi Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli konulmasını eleştirdi.  

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Türkiye'yle ilgili soruları üzerine, ''Biz temel olarak Almanya'da düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Modern iletişim araçlarını engellemek ve devre dışı bırakmak gibi alınan önlemleri olumlu görmüyoruz" ifadesini kullandı.

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de Avrupa Birliği (AB) ve Almanya'nın, "Türkiye'deki basın ve düşünce özgürlüğü konusunda eksiklikleri eskiden beri gördüğünü, bunun yeni bir şey olmadığını" ifade ederek, eksiklikleri diyalog yoluyla Türkiye'ye ilettiklerini bildirdi. Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakerelerin olması gerektiği şekilde devam ettiğine işaret eden Schaefer, halihazırda 30'un üzerinde fasıl olduğunu ve sadece birkaçının tamamlandığını hatırlattı.

Alman hükümetinin İnsan Hakları ve İnsani Yardım Sorumlusu Christoph Straesser ise yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye, Twitter servisine erişimi kapatarak, bir AB adayı ülke için kırmızı çizgi olması gereken sınırı aşmıştır. Basın ve ifade özgürlüğünü bu ölçüde sınırlandırmak kabul edilemez, hoş görülemez. Türk hükümetinden bu engellemeyi derhal geri çekmesi istenmektedir" ifadelerini kullandı.    

FRANSA'NIN AÇIKLAMASI

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal da Türkiye'nin yerel seçimler öncesi Twitter'a erişimi engellemesini kınayarak, kararın "şok edici" olduğunu açıkladı. Nadal, söz konusu engelin ifade ve iletişim özgürlüğüyle bağdaşmadığını ve Türkiye'nin, temel hak ve hürriyetlere saygı duymak zorunda olan Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri örnek alması gerektiğini savundu.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ AÇIKLAMASI

Uluslararası Af Örgütü ise Twitter'a yönelik engelin derhal kaldırılması için Türk yetkililere çağrıda bulundu. Londra merkezli örgütün, "Seçim öncesinde Twitter'in kapatılması, internet özgürlüğüne yönelik ağır bir darbe" başlıklı açıklamasında Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner'ın değerlendirmesine yer verildi. Gardner, durumu, "Türkiye'deki ifade ve internet özgürlüğüne yönelik eşi benzeri görülmemiş bir saldırı" olarak tanımlayarak, "Türkiye'nin sınırlayıcı internet hukuku altında alınan bu sert önlem, hükümetin kendine yönelik eleştirileri engellemek için ne kadar ileri gidebileceği gösterdi" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 19:59
banner53
YORUM EKLE

banner39