banner39

Almanya Yahudi Cemaati Başkanından 'kippa' uyarısı

Almanya Yahudi Cemaati Başkanı, Yahudileri uyararak Müslümanların yoğun olduğu semtlerde 'kippa' giymemelerini önerdi.

Avrupa 27.02.2015, 18:25 27.02.2015, 18:25
Almanya Yahudi Cemaati Başkanından 'kippa' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Yahudi Cemaati Başkanı Josef Schuster, dün bir açıklama yaparak Almanya'da yaşayan Yahudilerin özellikle Müslümanların yoğun olarak yaşadığı semtlerde 'kippa' giymemeleri için uyarıda bulundu.

Schuster, Yahudilerin korkarak kendilerini saklaması gerekmediğini ve birçok Yahudi kurumunun iyi korunduğunu belirtti. Ancak problemli bölgelerde, özellikle çok sayıda Müslümanın yaşadığı semtlerde Yahudilerin kendilerini belli eden kippa giymelerinin ne kadar doğru olduğunu düşünmek gerektiğini söyledi.

RBB isimli bir radyoya konuşan Schuster, 5 yıl önce böyle bir gelişmeyi Almanya'da beklemediğini, bu durumun biraz korkutucu olduğunu kaydetti.

Schuster'in açıklamaları üzerine 'Berliner Zeitung'a bir demeç veren Almanya Müslümanlar Konseyi ZMD Genel Başkanı Ayman Mazyek, bu endişeleri anlayışla karşıladığını belirterek 'Yahudilere yapılan saldırılar aslında toplumumuza yapılan saldırılardır.' dedi. Mazyek, İslam düşmanlığının da arttığı şu günlerde antisemitizme ve İslam düşmanlığına karşı artan akımlara birlikte karşı durmak gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?