banner15

Almanya yeni Cumhurbaşkanı seçecek

Alman cumhurbaşkanı Gauck yeniden aday olmayacağını açıkladı

Almanya yeni Cumhurbaşkanı seçecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'ın bir süredir ikinci bir dönem için aday olup olmayacağı tartışılıyordu. Gauck, 17 Mart 2017 tarihine kadar görevini yürüteceğini, ancak yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Bellevue Sarayı’nda açıklama yapan Gauck, aday olmama gerekçesinin ileri yaşı ve sağlık sorunları olduğunu söyledi. 18 Mart 2012’den bu tarafa Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Gauck, 17 Mart 2017’de dolacak olan görev süresinin sonuna kadar görevinin başında olduğunu vurguladı.

“Bugün kamuoyuna Cumhurbaşkanlığı için yeniden aday olmayacağımı açıklamak istiyorum” diyen Gauck, karar verirken oldukça zorlandığını söyledi. Görev süresi boyunca kendisine gösterilen güvene teşekkür eden Alman cumhurbaşkanı, “Sağlığımın iyi olmasına minnettarım. Ancak 77 ile 82 yaş aralığındaki durumun şu andakinden farklı olacağının bilincindeyim. Beş yıllık yeni bir dönem için gerekli enerjiyi garanti edemem. İkinci kez aday olmam için verilen desteğe teşekkür ediyorum. Görev süremin sonuna kadar sorumluluğumu yerine getireceğim. Ben kendi adıma böyle bir karar verdim” dedi.

Gauck, yaptığı kısa açıklamada Almanya’nın yeni bir cumhurbaşkanı seçilmesi konusunda yaşanacak sıkıntıları aşacak kadar demokratik kültür ve tecrübeye sahip olduğunu da söyledi.

Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı 12 Şubat 2017 tarihinde seçilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48