banner39

Almanya yeni güvenlik ve savunma stratejisi için düğmeye bastı

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, 'Weissbuch 2016' (Beyaz Kitap 2016) isimli yeni güvenlik ve savunma stratejisi projesinin açılışında yaptığı konuşmada yeni hazırlanan programın Federal Ordu için temel prensipler dökümanı olduğunu söyledi.

Avrupa 19.02.2015, 17:32 19.02.2015, 17:32
Almanya yeni güvenlik ve savunma stratejisi için düğmeye bastı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, 'Federal Ordu Beyaz Kitabı 2016' projesinin başlatılması nedeniyle düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Rusya ile ilişkilerin de yeniden belirlendiğini söyledi.

Von der Leyen, Federal Orduya Ortadoğu'daki değişiklikler ve Rusya'nın doğu Avrupa'da izlediği asabi politikadan dolayı yeni bir 'Beyaz Kitab'ın hazırlandığını belirtti. NATO'da doğu Avrupa'daki üyelerini korumak için tepki gücünün değişmesinin, Afrika'daki yoksulluk ve şiddetin, ya da milletler hukuku doktrinini koruma sorumluluğuyla ilgili değişikliklerin, gelecekte Alman Ordusundan talep edilen güvenlik politikasını etkilediğini kaydetti.

Alman Savunma Bakanlığının yeni stratejik temeller üzerinde yalnız hareket etmeyeceği, Dışişleri Bakanlığı, Kalkındırma Bakanlığı, Federal Başbakanlık ve politik, askeri, bilimsel kurumlarla ortak çözümler geliştireceği bildirildi. Yeni hazırlanan Beyaz Kitap, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Von der Leyen tarafından, Almanya'nın daha güçlü bir dış politika takip etmesi gerektiği yönündeki taleplerine cevap teşkil ediyor.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?