banner39

Almanya' Yunanistan'ın Türkiye ile ilgili talebini reddetti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın talep ettiği Ankara'ya silah ambargosuna olumsuz cevap verdi.

Avrupa 11.12.2020, 16:09
Almanya' Yunanistan'ın Türkiye ile ilgili talebini reddetti

Almanya'nın 6 aylık AB dönem başkanlığının son zirvesinde Almanya Başbaşkanı Angela Merkel'den Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ı üzecek açıklama geldi.

Alman Şansölye bir gazetecinin, Yunanistan'ın, AB'den Türkiye'ye silah ambargosu talepleri ve Almanya'nın Türkiye'ye verilmesi gündemde olan denizaltıları vermemesi isteğiyle ilgili soruya ise Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve NATO içindeki ülkelerin birbirlerine stratejik bağımlılıkları bulunduğunu vurgulayarak, "Diğer taraftan gerginlikler de mevcut. Bundan dolayı bu konuyu yoğun bir şekilde ele almaya değer." değerlendirmesinde bulundu.

Angela Merkel, silah ihracatları konularının NATO kapsamında görüşülmesi gerektiğine işaret ederek, "Türkiye ile ilgili yeni ABD yönetimiyle koordinasyon içinde olmak istediğimize işaret ettik. Bundan dolayı bugün ne Almanya’nın silah ihracatlarıyla ilgili ne de bunun dışındaki düşüncelere ilişkin bir şey söyleyebilirim. Biz AB Yüksek Temsilcisinin raporunu bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?