Almanya: Yunanistan son köprüleri de yıktı

Alman Federal Başbakan Yardımcısı Gabriel, Yunanistan referandumuyla ilgili, Çipras'ın son köprüleri de yıktığını söyledi. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ise, "sonuçları tanımalıyız" dedi

Almanya: Yunanistan son köprüleri de yıktı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Yunanistan'da yapılan referandum sonucu çoğunluğun, kreditörler tarafından öne sürülen tasarruf şartları talebine 'hayır' oyu kullanmasına, Federal Alman Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'den olumsuz tepki geldi. Gabriel, Yunan Başbakan Alexis Çipras'ı 'son köprüleri de yıktı' ifadesiyle eleştirdi. Muhalefetteki Sol Parti ise, Yunanistan'daki referandum sonucunu 'Demokrasinin zaferi' olarak adlandırdı.

Federal Alman hükümetinin koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin de Genel Başkanı Gabriel, Yunanların çoğunluğunun 'hayır' oyu kullanmasıyla uzlaşmaya götürecek en ufak bir şansın bile artık kalmadığını belirtti. Avrupa ve Yunanistan arasında bir uzlaşma sağlayacak en son köprülerin de yıkıldığını ifade eden Federal Başbakan Yardımcısı Gabriel, Avro Grubunun 'oyun kuralları'na karşı 'hayır' denilmesiyle milyarlarca Avroluk programların görüşülmesine hiçbir imkan kalmadığını söyledi. Gabriel, Çipras hükümetinin Yunan halkını 'acı bir fedakarlık ve ümitsizliğe' doğru götürdüğünü öne sürdü.

HRİSTİYAN MUHAFAZAKARLARDAN AĞIR ELEŞTİRİ

Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği Partisi CDU'nun güneydeki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği CSU'dan referandum sonucuna daha ağır eleştiriler geldi. CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Sonuca soğukkanlı tepki göstermeliyiz ve sakin olmalıyız. Solcu şantajcı ve halkı kandıran Çipras gibiler kirli turlarıyla başarıya ulaşamazlar.' dedi.

CDU/CSU Federal Parlamento Fraksiyon Başkan Yardımcısı Ralph Brinkhaus, bundan böyle Yunanistan'a yapılacak yardım paketleri ihtimallerinin olumsuz göründüğünü bildirdi. Brinkhaus, kendileri için her zaman 'reformlara karşı yardım' prensibinin geçerli olduğunu belirtti.

DEMOKRASİNİN ZAFERİ

Alman muhalif partilerinden Sol Parti ise, Yunanistan'daki reform sonucundan memnun olduğunu bildirdi. Genel Başkan Bernd Riexinger, referandumdan çıkan 'hayır'ın Atina'nın görüşmelerde ortaya koyduğu tutumun meşruiyetini onayladığını söyledi. Riexinger, Yunanistan'ın Avru Grubunda kalmaya devam edeceği konusunda hiçbir şüphenin bulunmadığını, Yunanistan'a karşı yeni 'davranış metodları' geliştirmek gerektiğini savundu.

Yeşiller Partisi Genel Başkanı Cem Özdemir, 'hayır' sonucu çıksa da Yunanistan'a karşı makul davranılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Özdemir, bu ülkenin Avro Grubunda kalmak zorunda olmasa da AB'de kalması gerektiğini belirterek, Avrupa'nın geleceği için önemli olan kararlarda Atina'nın oyuna ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: SONUÇLARI TANIMALIYIZ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, “Yunanistan referandumunda halk kesin kararını vermiş görünüyor, biz de bu kararı kabul etmeliyiz” dedi. Steinmeier, referandumun yol açacağı sonuçların ise öncelikle Yunan halkının iradesine bağlı olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle top şimdi Atina’nın sahasında” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 20:14
banner53
YORUM EKLE

banner39