banner39

Almanya, Yunanistan'a kredileri iptal edebilir iddiası

'Bild' gazetesinde yeralan bir habere göre Alman Federal hükümeti, Yunanistan'da Syriza'nın kazanması halinde yardım kredilerini iptal etmeyi düşünüyor.

Avrupa 07.01.2015, 18:10 07.01.2015, 18:10
Almanya, Yunanistan'a kredileri iptal edebilir iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümetin, Yunanistan'da solcu birlik partisi Syriza'nın 25 Ocak'ta yapılacak genel seçimleri kazanması halinde 10 milyar Avroluk kredi yardımını iptal etmeyi planladığı öne sürüldü. 'Bild' gazetesinin hükümet çevrelerini kaynak gösterdiği habere göre, Alexis Tsipras'ın liderliğindeki solcuların seçimleri kazanarak tasarruf programlarını durdurması halinde, son parça yardım kredisi Yunanistan'a gönderilmeyecek.

Gazetenin haberinde ayrıca Yunanistan'ın Avro grubundan çıkması halinde insanların bankalardaki Avro tasarruflarını çekmek için bankalara hücum edecekleri ve bunun sonucu bankaların işlemez hale gelebileceği öne sürüldü. Bu durumda AB Bankalar Birliğinin milyarlarca yardım yapmak için devreye girmesi gerektiği kaydedildi.

Son günlerde Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinde, 25 Ocak'ta yapılacak genel seçimlerden Syriza'nın galip çıkması durumunda, Yunanistan'ın Avro grubundan ayrılması ve tasarruf programlarının durdurulması ihtimali üzerine spekülasyonlar yoğunlaştı. Geçen hafta sonu Alman 'Spiegel' dergisinde çıkan bir haberde, Federal Alman hükümetinin Yunanistan'ın Avro grubundan çıkmasını artık göze aldığı ve bunun bir risk teşkil etmediğini düşündüğü bildirilmişti.

Tsipras bu haberlere karşı tepki göstererek Alman Federal hükümetinin, partisinin seçimleri kazanması durumundaki hedeflerini yanlış ortaya koyduğunu, partisinin Avronun imhasını değil kurtarılmasını hedeflediğini bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?